EUR 25.735

USD 22.178

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.735

USD 22.178

23. 04. 2015

Subjekty:
CENTRAL GROUP

Stále více zájemců vyhledává nové bydlení na internetu. Průměrný věk kupujících nových bytů se díky rekordně dostupným hypotékám snižuje

 


 

Kontinuální průzkum mezi zájemci o nové bydlení provádí CENTRAL GROUP od 1. září loňského roku. Do 23. dubna letošního roku se průzkumu zúčastnilo již téměř 3.200 respondentů, kteří poptávali nejméně jednu nemovitost z nabídky společnosti. 

Internet dominuje, smysl dalších mediatypů pro developery je do budoucna otázkou

Z dat vyplývá, že zhruba polovina všech zájemců o nové bydlení se o nabídkách developerů dozví z internetu. Naopak informace z dalších tradičních marketingových nástrojů, jakými jsou například outdoorové nosiče, tištěná inzerce, reklamní spoty v rádiu nebo veletrhy, čerpá jen desetina poptávajících. Zbývajících více než 30 % zájemců si informace obstarává z dalších zdrojů zcela mimo marketing developerů. Jedná se zejména o osobní doporučení přátel a známých nebo zájem vyplývající z dlouhodobé znalosti developera, případně přímo konkrétní lokality projektu.

„Rostoucí význam internetu v inzerci developerů sledujeme dlouhodobě. Není divu, lidé totiž při výběru nového bydlení především srovnávají. A pouze internet jim umožňuje transparentně porovnat nabídky z celého trhu během několika minut,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva CENTRAL GROUP.

REKLAMA

I pro developery je internet logicky hlavním marketingovým nástrojem, a to jak klasická inzerce na realitních portálech, nasazení grafických i textových bannerů, tak i výkonnostní online marketing nebo lead generation projekty. Jakoukoli z těchto investic lze totiž velmi dobře zacílit a především změřit její konkrétní efekt. V tom tradiční mediatypy zaostávají.

„Podíváme-li se na vliv dalších marketingových nástrojů, zejména tištěné inzerce a venkovních reklamních nosičů, je do budoucna velkou otázkou, jaký bude jejich skutečný přínos. V oboru nemovitostí totiž na rozdíl od jiných produktů hraje velkou roli také dlouhodobá znalost značky, konkrétní lokality a pověst developera,“ dodává Kunovský.

Za pravdu mu dává i další ukazatel, kterým je způsob kontaktování developera zájemcem. Téměř čtyři pětiny všech zájemců o nemovitost totiž developera kontaktují opět prostřednictvím internetu, nejčastěji vyplněním kontaktního formuláře na stránkách developera nebo emailem. Přibližně 17 % poptávajících využije telefonu a zbylých zhruba 5 % sází na osobní návštěvu. V případě CENTRAL GROUP to znamená buď návštěvu na klientském centru v sídle společnosti, nebo v jedné z šesti ukázkových nemovitostí přímo v realizovaných lokalitách.

Roste podíl mladších zájemců

Růst významu internetu coby prodejního i komunikačního nástroje zcela jistě souvisí i se snižováním průměrného věku kupujících. Dlouhodobě je mezi kupujícími nových bytů nejčastěji zastoupena skupina klientů mezi 32–40 roky. V souvislosti s rekordně nízkými úroky hypoték a jejich rostoucí dostupností ale zejména v posledním roce velmi dynamicky roste také segment kupujících ve věku 22–30 let. Ti se soustředí zejména na cenově dostupnější a menší byty v okrajových lokalitách, zatímco „starší“ zájemci se stále častěji rozhlížejí také po projektech v širším centru města.

„Jen v posledním roce průměrný věk kupujících nových bytů od CENTRAL GROUP poklesl zhruba o dva roky, z dlouhodobých 36,7 roku na 34,9 roku v roce 2014. To potvrzuje rostoucí skupinu mladých klientů a očekáváme, že průměrný věk kupujících letos opět poklesne,“ předpovídá Kunovský. Rostoucí význam internetu pak podle něj přináší ještě jedno další velmi důležité pozitivum – vyšší náročnost zákazníků na kvalitu. „Zejména v segmentu novostaveb platí, že kupující jsou dnes informovanější a poučenější než kdykoli předtím. Chtě nechtě to vyvíjí tlak na developery, kteří si dnes již nemohou dovolit prodávat nekvalitní produkt. Alespoň ne takoví, kteří chtějí na trhu uspět dlouhodobě,“ uzavírá Dušan Kunovský. 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Je rok 2020 nejlepší doba na nákup nemovitosti?

Je rok 2020 nejlepší doba na nákup nemovitosti?

Čechům, kteří již delší dobu přemýšlí o pořízení vlastního bytu či rodinného domu, se naskytla dobrá příležitost k nákupu. Stačí mít jisté zaměstnání, dostatečně vysoký příjem a také vlastní úspory. Úrokové sazby se drží velmi nízko, někteří prodávající jsou ochotni nabídnout slevu za rychlé jednání a odpuštěna bude pravděpodobně i čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti.

Text: Hana Bartušková

11. 09. 2020

Pozor na nástrahy vánočních nákupů

Zadlužit se na Vánoce je čím dál tím jednodušší. Dluhům a problémům se splácením nahrává virtuální prostředí. Vstát z gauče a dojít do obchodu nemusíte ani kvůli jídlu, ani kvůli vánočním dárkům. Jenže virtuální placení má i své nevýhody. Když člověk opravdu musí vytáhnout peněženku, vyndat bankovky a zaplatit, více si uvědomuje hodnotu peněz.

Text: Monika Lukešová

15. 12. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.