Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

Státní energetická koncepce stále nevyužívá potenciálu úspor energie

29.09.2014 12:09 Tisková zpráva:

Šance pro budovy vnímá Státní energetickou koncepci jako strategický dokument, který by měl zajistit vytvoření rámce pro naplnění veřejných priorit v energetice a zároveň dát podnikatelskému sektoru signál o dlouhodobé vizi státu a tím přispět k lepšímu plánování investic a dalších kroků ze strany soukromých subjektů. Tato očekávání návrh ASEK částečně naplňuje, v mnoha ohledech však selhává. Dokument nyní zamířil do připomínkového řízení.

„Návrh nové Státní energetické koncepce nevěnuje dostatečnou pozornost spotřebě energie a nepočítá s řadou konkrétních opatření na zvýšení energetické účinnosti, které mohou povzbudit českou ekonomiku a na konci desetiletí ušetřit domácnostem a firmám řádově 40 miliard korun ročně,“ uvedl ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub. Místo toho se ASEK soustředí na hledání nových zdrojů, které by napájely energeticky enormně náročné české hospodářství. Vyplývá to z analýzy, kterou si již dříve nechala zpracovat iniciativa Šance pro budovy.

Návrh aktualizace SEK vychází z definice tří strategických cílů, kterými jsou bezpečnost, konkurenceschopnost a udržitelnost. Snižování spotřeby energie pak, na rozdíl od nových zdrojů energie, naplňuje beze zbytku všechny tyto cíle. ASEK však klade na první místo prioritu zajistit vyvážený mix energetických zdrojů.

Aliance není spokojená ani s namodelovanými scénáři spotřeby energie v ČR. Potenciál úspor energie je vyšší, než scénáře v ASEK uvádějí. „Přesněji řečeno, nejoptimističtější scénář dle MPO se rovná nejhoršímu scénáři, který jsme namodelovali my,“ dodává Holub.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *