EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

05. 12. 2018

0 komentářů

Stavební dělníky ohrožuje nebezpečný azbest a nedostatečné pracovní vybavení proti plicním chorobám

 

Choroby dýchacího ústrojí patří v Česku do čtveřice nejčastějších nemocí z povolání, jak ukazují statistiky Státního zdravotního ústavu. Lidem hrozí astma a nejrůznější druhy plicního onemocnění, někdy i s trvalými následky. K nejohroženějším zaměstnancům patří lidé ve stavebnictví, kteří přicházejí do kontaktu s rizikovými látkami – například s azbestem. Ohrožení jsou i pracovníci, kteří pracují s lepidly s vysokým obsahem škodlivých izokyanátů, barvivy nebo rozpouštědly. Ke vzniku nemocí, zejména ve stavebnictví, přispívá podle odborníků i příliš volná legislativa, která nechrání zaměstnance dostatečným způsobem.

Loading



 


Rakovina plic z azbestových materiálů ve stavebnictví
Alena Komolá z inspekční a certifikační společnosti Bureau Veritas upozorňuje na nebezpečný azbest, například při demontáži a likvidaci azbestových materiálů.
„Azbestová vlákna vnikají do organismu dýchacími cestami a usazují se v plicních sklípcích, kde zůstávají a mohou i po relativně dlouhé době způsobit podráždění. Mezi nejzávažnější formy způsobených nemocí patří rakovina plic,“ varuje expertka a školitelka bezpečnosti práce. Další potíž je podle ní v nedostatečném zajištění bezpečnosti pracovníků na stavbách. „Legislativa ponechává velký prostor stavebním firmám k osobnímu výkladu. Pak můžeme vidět případy, kde se nepoužívají dostatečné nebo vhodné ochranné pracovní prostředky a zaměstnanci nechápou, jaká jim hrozí rizika.“
Bezpečnostní audit jako preventivní opatření proti nemocem z povolání
O nutnosti správného ochranného vybavení je přesvědčený i odborník na ochranu dýchacích cest Martin Netopil ze společnosti Ardon Safety, která se zabývá snižováním pracovní úrazovosti a nemocí z povolání. Zvyklosti firem jsou ale často jinačí, jak ukazuje praxe.
„V prvé řadě firmy dávají svým zaměstnancům nevhodné ochranné prostředky. Například v situaci, kdy je nutné použít účinnou polomasku nebo plnou masku, mají zaměstnanci na tváři obyčejný respirátor, který neumí chránit před dlouhodobou koncentrací škodlivých látek, jak plyne z výsledků našich bezpečnostních auditů. Firmy se tak chovají buď z neznalosti jiných způsobů ochrany, nebo kvůli tomu, že bezpečnostní technik špatně definuje profesní rizika na pracovišti.“
Nové technologie pro ochranu zaměstnanců v nebezpečném prostředí
Společnost Sezako se zabývá čištěním a monitorováním kanalizačního potrubí. Její zaměstnanci pracují v uzavřených prostorech a horkém prostředí, kde hrozí riziko výbuchu. Po analýze rizik a prověrce dosavadního vybavení se firma rozhodla pro změnu v systému bezpečnosti práce.
„Přestali jsme být spokojení s ochrannou výbavou. Uvědomili jsme si, že doba pokročila a na trhu jsou k dostání mnohem lepší a technologicky pokročilé filtroventilační jednotky s dýchacími maskami, které lépe chrání proti částicím, nebezpečným plynům i jejich kombinacím. Nakonec se ukázalo, že bezpečnostní audity mají něco do sebe. Vyhnuli jsme se váhavému přešlapování a nejistotě, jestli si z nabídky na trhu opravdu vybíráme první ligu, pokud jde o bezpečnostní řešení pro naše lidi. Audit nám usnadnil orientaci a ukázal nejlepší možnosti v poměru cena a výkon,“ uzavírá Leona Pírková z technického oddělení společnosti Sezako.
Tisková zpráva  Bureau Veritas a Ardon Safety

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Rozhovor: Škoda, že se ze stavebního zákona stalo politikum, je to jen technicistní nástroj

Za tři a půl měsíce by měl kompletně začít platit nový stavební zákon. Objevuje se řada černých scénářů, zda se vše podaří včas stihnout a připravit tak, aby se konečně i v Česku povolovaly stavby rychle a efektivně. Zeptali jsme se proto Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, na jeho názor.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

12. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Brněnský trh novostaveb má za sebou nejhorší rok za poslední dekádu

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *