EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Stavební spoření v roce 2016: půl milionu nových smluv, úvěry v objemu 50 miliard?

 


 

Stavební spoření letos zažije velmi silný rok. „Počítáme s tím, že zájem o nové smlouvy v letošním roce vzroste zhruba o 10 procent. Stavební spoření nabízí mezi zajištěnými produkty suverénně nejvyšší výnos a je odolné vůči výkyvům akciových i finančních trhů. Klienti si to opět začínají uvědomovat a zjišťují, že nikde jinde lepší zabezpečený výnos nenajdou,“ uvedl předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Vladimír Staňura.

Loni za celý rok uzavřely stavební spořitelny 458 tisíc nových smluv, letos by tak trh mohl atakovat hranici 500 tisíc smluv. V letošním prvním pololetí bylo podepsáno 285 tisíc nových smluv, což představuje meziroční nárůst o 7 procent. Nejsilněji k tomuto vývoji přispěla ČMSS, která meziročně zvýšila prodej o 20 procent a uzavřela 117 tisíc nových smluv.

„Zároveň předpokládáme, že dojde k zopakování velmi úspěšného loňského roku v úvěrování, kdy stavební spořitelny poskytly úvěry za 46 miliard korun. Věřím, že letos by mohlo dojít k prolomení hranice 50 miliard, což bude představovat nejlepší výsledek od roku 2010,“ dodal Vladimír Staňura. V 1. pololetí poskytly stavební spořitelny úvěry za 23,6 miliardy korun.

Úvěry ze stavebního spoření jsou vhodné především pro financování rekonstrukcí a modernizací. Český bytový fond je přitom stále poměrně zastaralý a otevírá se tak prostor k vylepšení bydlení. Z nedávné studie ČMSS vyplynulo, že téměř polovina (45 %) dotázaných chystá rekonstrukci svého bytu nebo domu. „Zároveň respondenti potvrdili, že nejčastěji volí půjčku od stavební spořitelny. nejbližších letech bude své bydlení zvelebovat více než milion českých domácností,“ dodal Vladimír Staňura.

Náklady na rekonstrukce se zpravidla pohybují v řádu stovek tisíc korun, zhruba do půl milionu. „Pro takovou částku je složitější získat výhodnou hypotéku, navíc je nutná zástava nemovitosti. Naopak průměrné výše spotřebitelských úvěrů se pohybují kolem 100 tisíc korun. Proto klienti nejčastěji volí úvěr od stavební spořitelny, kde získají nejnižší úrokové sazby v historii a navíc nemusejí dávat nemovitost do zástavy,“ uzavřel Vladimír Staňura.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nezájem o hypotéky stále trvá

Objem poskytnutých hypoték v  únoru patřil mezi nejnižší za posledních 10 let. Banky a stavební spořitelny poskytly během tohoto měsíce hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy Kč. Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl o 20 %. Objem i počet poskytnutých hypoték mírně překonal hodnotu z konce minulého roku a dostal se na nejvyšší úroveň za posledního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 03. 2023

Za rok se objem poskytnutých hypoték snížil o 82 %

Propad hypoteční aktivity nebere konce. Banky a stavební spořitelny poskytly v září domácnostem hypotéky v celkovém objemu 7,16 miliardy Kč, což je o 2,9 miliardy Kč méně než v srpnu. Hypoteční trh tak dále slábne, což je patrné i z meziroční dynamiky. Objemy jsou menší o 82 %. Vyplývá to za aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 10. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *