Sobota 18. listopadu. Svátek má Romana.

Stavební výrobě pomáhá oživení ve stavbě bytů

06.01.2017 05:01 Tisková zpráva:

Stavebnictví v listopadu překvapilo. Pokleslo totiž meziročně jen o 2,3 %, což je letošní nejlepší výsledek.

Zajímavý je pohled na základní složky stavební produkce. Inženýrské stavitelství je nadále v krizi, když v listopadu pokleslo o 17 % meziročně. Na tomto výsledku se podepsal i efekt vysoké srovnávací základny z listopadu 2015, kdy ještě panoval obrovský investiční boom spojený s dočerpáváním peněz z fondů Evropské unie v minulém programovém období.

Naopak pozemní stavitelství, tedy stavby domů, v listopadu masivně vzrostlo o 8 % meziročně. Tento vývoj nelze vysvětlit například lepším počasím, protože průměrná teplota byla loni v listopadu v normě, a dokonce nižší než v listopadu 2015. Podle ČSÚ se však zvýšil počet dokončených bytů o 9,3 % a počet zahájených staveb bytů dokonce vystřelil o 34 % meziročně. Firmy tak zřejmě konečně mohly využít současné období masivního zájmu o investice do bydlení a začali více stavět.

Otázkou je, jestli se tento trend podaří udržet. Chronické problémy s přípravou staveb totiž nadále trvají. Po odhadovaném poklesu o 8 % v loňském roce by si mělo stavebnictví letos připsat jen 2 %.

 

MAREK DŘÍMAL
Ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *