Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Stavební zákon musí umožnit urychlení přípravy staveb, požaduje Korec

24.03.2016 04:03 Tisková zpráva:

Ministryně Karla Šlechtová na nedávném Fóru českého stavebnictví připustila, že je novela kvůli požadavkům jiných resortů polovičatá a že se s ní jako předkladatelka nemůže zcela ztotožnit.

Jde o další příklad legislativního Kocourkova, který v Česku panuje. Místo, aby ministerstvo prosadilo svou vůli a trvalo na původně navrhovaném koordinovaném řízení, kdy by stavebník získal všechna potřebná vyjádření a stanoviska na jednom úřadě na základě jednoho podání, tak zvolilo cestu nejmenšího odporu a ponechalo současný zcela nevyhovující stav roztříštěný. Tolik očekávaná změna k lepšímu tak nepřijde.

Hlavním problém českého stavebního práva je třístupňový povolovací proces (EIA, územní rozhodnutí a stavební povolení), který je nejsložitějším ze zemí EU. Vše navíc výrazně zhoršila loňská novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), jejíž destruktivní dopady na celé stavebnictví se už začaly projevovat. Pokud se současný systém nezmění, tak zůstaneme v žebříčku Světové banky posuzující složitost získání stavebního povolení daleko za většinou rozvojových zemí.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *