EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

06. 02. 2018

0 komentářů

Subjekty:
CENTRAL GROUP

Stavebnictví a bytová výstavba vloni rostly, přesto to není až tak pozitivní zpráva

 

Stavebnictví i bytová výstavba vloni rostly. To je hlavní zpráva dnes zveřejněná Českým statistickým úřadem. Přesto to není až tak pozitivní zpráva, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stavebnictví totiž roste pomaleji než zbytek ekonomiky, a navíc z žalostné úrovně předchozích let. Bytová výstavba je nejspíše ještě v hlubší krizi a vzhledem k pomalému povolování z ní hned tak brzy nevybředne.

Loading



 


Počet zahájených bytů v Praze meziročně vzrostl o 46 procent na 2487 nově povolených bytů v bytových domech za uplynulý rok. Za stejnou dobu se ale prodalo 5500 bytů a poptávka by byla po počtu ještě o několik tisícovek vyšším. Není ji ale čím uspokojit. Na trh se totiž vzhledem k razantně omezenému povolování v posledních letech nových bytů nedostává dost, a to je důvod, proč ceny bydlení rostou. Za uplynulé dva roky o více než 40 procent.
A pokud se náhled politiků nezmění, nezmění se ani přístup úřadů a větší počty nových bytů se na trh přesouvat nezačnou. Přitom developeři jen v Praze mají aktuálně v různé fázi přípravy 85 tisíc bytů. Ty ale roky čekají na vydání územního rozhodnutí, stavebního povolení nebo zrušení stavebních uzávěr z rozvojových území. Bezúspěšně.
Praha přenechává své místo regionům, a to není zdravé
Zahájené byty neboli ty, na něž úřady vydaly stavební povolení, naznačují vývoj nabídky na trhu v následujících obdobích. A rozhodně nás tedy nečeká žádný boom. Již dnes je nabídka nových bytů na trhu na hranici 3600 bytů, což je pro město, jakým je Praha, zcela nedostatečné. Novinkou ale je, že po letech růstu od odeznění ekonomické krize se začínají propadat i počty dokončených bytů o více než osm procent na 4623 dokončených bytů. Problém, na který developeři poukazují již déle než rok, se tak nyní začíná ukazovat naplno.
Ještě před dvěma lety Praha ve statistice zahájených bytů v bytových domech jasně vedla a představovala dokonce více než polovinu nově povolených bytů v zemi. Fakt, že hlavní město roste rychleji než zbytek země, je logický a je tomu tak všude ve vyspělých zemích. Dnes se ale Praha na celku vydaných povolení pro byty v ČR podílí již jen 34 procenty, a to není zdravé. Hlavní město Česka představuje šestý nejbohatší region v Evropské unii. Logicky tak k sobě váže aktivní lidi z regionů a ze zahraničí, kteří všichni hledají ve městě bydlení.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *