Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Stavebnictví čeká růst, trh nemovitostí stagnace

20.03.2019 02:03 Tisková zpráva:

Stavebnictví hned z počátku roku nabírá obrátky. Síť stavebnin PRO-DOMA hlásí za první tři měsíce roku o dvacet procent vyšší tržby než v loňském roce. Trh nemovitostí naopak kvůli omezené nabídce a vysokých očekávání ze strany majitelů čeká stagnace.

Ačkoliv nejaktuálnější (lednová) data Českého statistického úřadu naznačují propad ve stavebnictví, podle sítě stavebnin PRO-DOMA se situace v únoru a březnu výrazně zlepšila. „Právě tyto měsíce jsou nad očekáváním a v meziročním srovnání jsou letošní tržby PRO-DOMA zhruba o dvacet procent vyšší než loni. Období leden až březen je krátké a mimo hlavní sezónu, takže si nemůžeme být jisti mírou ovlivnění hlavních faktorů jako jsou počasí, změna cen či nálada investorů. Z pohledu na celý rok stále predikujeme organický růst tržeb lehce nad deset procent,“ vysvětluje Daniel Křížek, obchodní ředitel společnosti PRO-DOMA.

Trh nemovitostí zpomalí, ceny neklesnou

Na trhu je nadále nedostatek nemovitostí a nové přibývají pomalu. Loňský plošný nárůst cen o 15 procent se nezopakuje, ale zdražují některé dílčí druhy nemovitostí. „Celkově pozorujeme, že prostor pro růst cen se vyčerpal. Nemovitosti jsou vzhledem k příjmům velmi drahé, poptávka mírně klesá a dřívější velmi dynamická situace na trhu nemovitostí se začíná stabilizovat. Dokud bude ale ekonomická situace optimistická jako nyní, kupující nemohou očekávat nějaké dramatické zlevňování. Ceny se budou pohybovat na současné úrovni,“ říká Daniel Kotula z RE/MAX City.

Co nás čeká v další části roku?

Stavebnictví bude v letošním roce pokračovat v růstových tendencích. Některé faktory by ji ale mohly negativně ovlivnit. Jde především o dodávky některých materiálů. „Řada dodavatelů v nedávných hubených letech optimalizovala výrobu a nejsou tak nyní schopni reagovat na skokový nárůst poptávky,“ vysvětluje Daniel Křížek, obchodní ředitel PRO-DOMA. Dalším faktorem, který bude stavebnictví dále brzdit v růstu, je nedostatek zdrojů na pracovním trhu. Ať už ve výrobě, v montáži nebo v přepravě. Právě nedostatečná přepravní kapacita je v současnosti jeden z velkých problémů.

Oproti růstovému stavebnictví bude realitní trh spíše stagnovat. Poptávka po novém bydlení je nadále vysoká, ale v meziročním srovnání došlo – i kvůli rostoucí sazbě hypoték – k ochladnutí poptávek. „Neznamená to, že by kupující nebyli. Nicméně na každou nemovitost se nyní hlásí o třetinu méně zájemců než v minulém roce. Zpřísněné podmínky pro získání úvěru nutí zájemce více vybírat. Registrujeme také pokles počtu nabízených nemovitostí,“ říká Pavel Hassman z RE/MAX 4You.

Tisková zpráva PRO-DOMA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *