Pátek 20. října. Svátek má Vendelín.

Stavebnictví je z nejhoršího venku

09.01.2015 11:01 Tisková zpráva:

Stavebnictví dosáhlo v listopadu dvouprocentního růstu. Vezmeme-li v úvahu i nižší počet pracovních dnů, tak stavebnictví rostlo stejně jako průmysl téměř o pět procent. V tomto případě bychom ovšem neměli zapomenout na velmi nízký srovnávací základ z listopadu 2013, kdy se stavebnictví propadlo o více než deset procent.

Daří se především inženýrskému stavitelství, které těží z nových zakázek veřejného sektoru. Na tomto výsledku se nepochybně projevovaly rozsáhlé opravy silnic a další infrastruktury viditelné po celé zemi. Lze jen doufat, že stejně intenzivně se časem rozjede i nová výstavba, která posledních pět let zaostávala.

Stavebnictví se v loňském roce podařilo odrazit ode dna a alespoň trochu umazat předchozí dlouhodobý propad. Na výsledcích zaměstnanosti to sice není příliš vidět, avšak v tomto případě jsou čísla o počtech pracovníků ovlivněna i výrazným podílem OSVČ. Hypotéza o přeměně dřívějších zaměstnanců stavebních firem na drobné podnikatele nemusí být daleko od pravdy.

Oživením prochází i bytová výstavba. Za prvních jedenáct měsíců se začalo stavět o deset procent bytů více než v roce 2013. Kromě Prahy, Středních Čech a Jižní Moravy, kde se bytová výstavba vrátila k růstu nejdříve, se začíná více stavět i v dalších čtyřech krajích.

Stavebnictví se po pěti letech (nepočítáme-li stagnaci v roce 2008) vrátilo v roce 2014 do černých čísel a jeho růst se přiblížil dokonce ke třem procentům. Výhled zůstává mírně pozitivní a to především díky novým zakázkám a také příznivým úrokovým sazbám na nové úvěry.

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *