EUR 24.310

USD 21.427

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.310

USD 21.427

09. 05. 2019

Stavebnictví na vlně

 

Zatímco průmysl stagnoval, stavebnictví v březnu vykázalo další prudké zvýšení produkce (+11,6 %), a to díky pozitivnímu vývoji jak v pozemním tak inženýrském stavitelství. Dokonce výrazně lepší výsledky zahlásila i bytová výstavba, která dlouhodobě zaostávala za poptávkou na trhu. Začalo se stavět o 62 % bytů více než loni v březnu, nicméně o tom, že jde o nový trend, je velmi předčasné hovořit. Může totiž jít jen o rozjezd několika málo větších projektů, který měsíční statistiky dokáže velmi snadno rozhodit.  


Stavebnictví má za sebou poměrně silné čtvrtletí, nicméně mnohem podstatnější je, co jej čeká dále. Jak už naznačují nové zakázky, není výhled nijak špatný. A to jak pro pozemní stavitelství, tak především pro to inženýrské zaměřené především na výstavbu infrastruktury.
Stavebnictví, byť je velmi malým odvětvím v kontextu celého hospodářství, má šanci viditelně přispět k ekonomickému růstu ČR a alespoň částečně kompenzovat slabší výsledky průmyslu. Vyhlídky stavebnictví bude i nadále ovlivňovat ochota veřejného sektoru investovat, která může být časem s ohledem na negativní vývoj státního rozpočtu nepříliš jistá. Výhled stavebnictví však prozatím ponecháme jako velmi pozitivní.
Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Šest pravidel při plánování udržitelné stavby

Ani oblasti stavebnictví se nevyhýbá moderní trend vyzývající ke snaze o větší udržitelnost a k svědomitějšímu přístupu vůči životnímu prostředí. Ekologický faktor se tak stává důležitým aspektem, který promlouvá do nákupních preferencí zákazníků hobby marketů. Jak vybírat, aby byl váš projekt skutečně „zelený“ a na jaké další aspekty si dát pozor? Odpovědi přináší následující článek.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

30. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *