Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Stavebnictví s dvojciferným růstem

06.09.2018 09:09 Tisková zpráva:

Červenec byl pro stavebníky dalším úspěšným měsícem v řadě. Aktuálně se jejich výroba zvýšila o 15,8 %, při zohlednění vyššího počtu pracovních dní o 14,2 %. 


Boom realitního trhu se i nadále odrážel na rychlém vzestupu pozemního stavitelství. Dařilo se především komerční výstavbě, zatímco bytová tentokrát vykázala o něco slabší výsledky. Navzdory silné poptávce na českém realitním trhu se nedaří zcela rozjet výstavbu bytů především v bytových domech. A na vině je, jako již tradičně, především byrokracie při povolování nové výstavby, kterou pak lidé silně pocítí ve vyšších cenách bydlení.

Svižně se tentokrát stavělo nejen v případě pozemního stavitelství, ale i toho inženýrského, které stálo v posledních letech v důsledku nepřipravenosti projektů stranou zájmu. Nové zakázky už v prvním pololetí naznačovaly, že i tato část stavebnictví se konečně odrazila ode dna. Otázkou však je, zda na nové zakázky budou dostatečné kapacity, protože téměř třetina stavebních firem si začíná stěžovat na nedostatek zaměstnanců.

Stavebnictví letos překvapuje znovunabytou silou a jeho výsledky jsou stále velmi dobré. Přesto ani konjunktura v tomto odvětví zatím nedokáže překlenout nesoulad mezi nabídkou a poptávkou na trhu s byty, nebo dohnat skluz ve výstavbě infrastruktury, který se za poslední léta útlumu opět rozšířil.

Petr Dufek
ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *