Pátek 23. srpna. Svátek má Sandra.

Stavebnictví se dále propadá, nových bytů se staví stále méně

06.09.2016 09:09 Tisková zpráva:

Stavebnictví, které se na HDP země podílí zhruba šesti procenty, je pomyslnou černou ovcí makroekonomické rodiny. Zatímco ostatní hospodářská odvětví letos utěšeně rostou, stavebnictví stále hledá své dno. Nedostatek velkých státních investic a nesmyslně přebujelá administrativa novou výstavbu zaráží hlouběji a hlouběji.

Stavaři i developeři by rádi uspokojili enormní poptávku po novém bydlení, kvůli povolovacím procesu, který je nejsložitější ze zemí EU, však nestíhají doplňovat nabídku novými byty. To dokládají i čísla ČSÚ, podle kterých se v červenci začalo v celé republice stavět 1910 nových bytů, což představuje meziroční pokles o 15,1 procenta. Pokud se podíváme pouze na bytové domy, tak zde se nová výstavba takřka zastavila.

Světlo na konci tohoto klesajícího tunelu není vidět ani náhodou. To je špatná zpráva hlavně pro stovky tisíc lidí, které stavebnictví živí. Naděje, že by se současné nepřátelské legislativní prostředí výrazněji změnilo, totiž není. Ministerstvo dopravy nyní opatrně couvá ze závazku připravit nový zákon o liniových stavbách, který by výrazně urychlil stavbu klíčové infrastruktury – tedy například dálnic a železnic. Zpoždění nabírá také novela klíčového stavebního zákona, která jediná může zjednodušit a tím i zrychlit získání stavebního povolení jak pro velké developery, tak i drobné stavebníky.

Bez těchto nutných změn však bude české stavebnictví pokračovat v propadu a stavaři budou s obavami každý měsíc čekat na další negativní statistiky ČSÚ.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *