EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

06. 04. 2018

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

Stavebnictví se letos daří, bytová výstavba se definitivně přesunula mimo hlavní město

 

Začátek letošního roku je z pohledu stavařů příjemný, sektor v únoru navázal na lednový růst. Stavební produkce ve druhém měsíci podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostla meziročně o 9,4 procenta. Radovat se mohou i developeři, ale jen ti mimopražští. V únoru totiž začala stavba celkem 2591 nových bytů, z toho 642 bylo v bytových domech. Drtivá většina této bytové výstavby přitom připadá na regiony mimo Prahu. Ta se stále nevymanila z rezidenční krize.

Loading



 


Stavařům hrálo do karet počasí, které bylo v prvních dvou měsících letošního roku výrazně příznivější než o rok dříve. Stavební firmy proto mohly výrazně zkrátit zimní technologické přestávky a pokračovat v pracích i v lednu a únoru. Také výhled na další část roku slibuje pozitivní vývoj, neboť s blížícími se podzimními komunálními volbami bude vedení obcí dokončovat spoustu infrastrukturních projektů. Více investovat chce také stát, jakožto největší investor ve stavebnictví.
Jediným, kdo z tohoto pozitivního trendu neprofituje, je hlavní město. Naopak stagnace Prahy na poli bytové výstavby se nadále prohlubuje. Od začátku roku se v hlavním městě nezačala stavět ani stovka nových bytů (přesně jich je 97, z toho 36 připadá na komorní projekt Michelské zahrady od Ekospolu). Extrémně složitý povolovací proces a neoprávněné útoky na jakoukoliv novou výstavbu z Prahy vyhání poslední zbytky developerů.
Bytovou výstavbu tak vůbec poprvé od revoluce táhnou regiony. Trochu překvapivě se letos nejvíce bytů v bytových domech začalo stavět na Olomoucku (344 bytů), následuje Středočeský kraj (158 bytů) a kraje Jihomoravský (138 bytů) a Zlínský (135 bytů). Pokud bychom započítali také byty v rodinných domech, tak by první místo s náskokem obsadil Středočeský kraj, kde se letos začalo stavět už 775 nových bytů. Tento region tak doplácí na neschopnost hlavního města pohnout s výstavbou a rozvojem. Lidé, kteří nenajdou vhodné bydlení v Praze, musí zvolit náhradní řešení, kterým je bydliště v blízkém okolí. Do hlavního města pak dojíždí za prací, což ještě více komplikuje už tak složitou dopravní situaci.
Vedení pražského magistrátu by proto se zaseknutým stavebním procesem mělo urychleně něco dělat. Nelze totiž spoléhat na to, že problémy hlavního města s nedostatkem vhodného bydlení budou do nekonečna řešit okolní obce. Praha jakožto jeden z nejbohatších regionů v rámci celé Evropské unie totiž neustále láká nové lidi. Jen loni se podle ČSÚ rozrostla o 14 tisíc lidí. A tito noví Pražané budou chtít někde bydlet. Vystěhovat všechny za hranice hlavního města problémy jen prohloubí.

Zahájené byty v krajích v roce 2018, nová výstavba v bytových domech

Pořadí Kraj Počet bytů
1. Olomoucký 344
2. Středočeský 158
3. Jihomoravský 138
4. Zlínský 135
5. Hl. m. Praha 97
6. Pardubický 78
7. Královéhradecký 48
8. Jihočeský 39
9. Vysočina 28
10. Plzeňský 17
11. Liberecký 16
12. Moravskoslezský 12
13. Ústecký 6
14 Karlovarský 0

Zdroj: ČSÚ

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Rozhovor: Škoda, že se ze stavebního zákona stalo politikum, je to jen technicistní nástroj

Za tři a půl měsíce by měl kompletně začít platit nový stavební zákon. Objevuje se řada černých scénářů, zda se vše podaří včas stihnout a připravit tak, aby se konečně i v Česku povolovaly stavby rychle a efektivně. Zeptali jsme se proto Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, na jeho názor.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

12. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Brněnský trh novostaveb má za sebou nejhorší rok za poslední dekádu

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *