Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Stavebnictví v listopadu překvapilo poklesem

08.01.2019 05:01 Tisková zpráva:

Zatímco ještě v říjnu stavební produkce v meziročním srovnání po očištění o rozdílný počet pracovních dní vzrostla o 9 %, v listopadu již poklesla o 1,3 %. Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání s loňským rokem snížila o 0,7 %. Příliš se nedařilo ani inženýrskému stavitelství, jehož výstup stoupl pouze o 1,5 %. Bytů bylo v listopadu dokončeno o 2,5 % méně, zatímco říjnová statistika se pyšnila meziročním nárůstem o 55,6 %. S dvoucifernými tempy růstu stavební výroby se, jak se zdá, musíme začít pomalu loučit.

V letošním roce očekáváme, že výstup sektoru vzroste o 3,4 %, po zhruba 10 % za loňský rok. Hlavním důvodem budou kapacitní omezení. Stejně jako zbytek ekonomiky, i stavební firmy bojují s akutním nedostatkem pracovní síly. To se podle našeho odhadu příliš nezmění ani v letošním roce. I díky dotacím z fondů EU by měl dál pokračovat solidní růst v oblasti inženýrského stavitelství. Stavařům by měly nahrávat i investice firem do modernizace či rozšiřování výrobních kapacit. Na druhou stranu poptávka po rezidenčním bydlení v letošním roce již zřejmě tak velká nebude.

Ceny nemovitostí v Praze už podle společnosti Deloitte překročily psychologickou hranici 100 tisíc za metr čtvereční. Za tyto ceny, už si lidé více rozmýšlejí, zda nemovitost koupí či nekoupí. K tomu se přidá i pomalejší mzdový růst a naopak vyšší hypoteční sazby. Přestože poptávka po nemovitostech zůstane zřejmě solidní, svůj vrchol má tento segment již za sebou. Ceny stavebních prací by však měly dále růst.

JANA STECKEROVÁ
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *