EUR 25.700

USD 22.127

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.700

USD 22.127

07. 05. 2018

Stavebnímu sektoru první kvartál opravdu vyšel

 

Stavební výroba zaznamenala v letošním březnu oproti tomu loňskému pokles o 0,7 %. Protože ale letošní březen měl o dva pracovní dny méně, po očištění o tento fakt si stavebnictví polepšilo o dvě procenta. 

Nezvykle teplé lednové počasí umožnilo nastartovat letošní stavební sezónu dříve, než je obvyklé. Za celé první čtvrtletí tak objem stavební produkce vyskočil v reálném vyjádření o plných 11,1 %. Pokud číslo očistíme o nestejný počet pracovních dní, činil vzestup dokonce 12,4 % y/y. Takto vysoké číslo bylo naposledy zaznamenáno v prvním čtvrtletí rok 2007, tedy před dlouhými jedenácti lety.
I nadále platí, že sektor táhne v podstatě pouze pozemní stavitelství, tedy primárně investiční aktivita privátního sektoru a vzhledem k napjaté situaci na trhu nemovitostí je logickým důsledkem i zvýšená aktivita v rezistenční výstavbě. I tak je ale bržděná administrativními překážkami souvisejícími se získáváním stavebních povolení. Za samotný březen zaznamenalo pozemní stavitelství meziroční vzestup o 1,7 %, za celé první čtvrtletí růst činil 12,5 %.
Naopak přetrvávající nízká investiční aktivita veřejného sektoru sráží inženýrské stavitelství, příprava velkých infrastrukturních projektů vázne. Objem produkce inženýrského stavitelství tak v březnu propadl o 9,7 %, za první tři měsíce roku byl zaznamenán růst o pouhých 5,1 %.
Úspěšný vstup stavebního sektoru jako celku do letošního roku je základem pro to, aby celoroční výstup atakoval dvouciferný růst. Naše prognóza letošního růstu stavební produkce totiž činí 9,8 %. V případě jejího naplnění se bude jednat o nejlepší rok za posledních sedmnáct let. Očekáváme, že i díky podzimním komunálním volbám a nutnosti čerpat evropské prostředky se letos rozjede i infrastrukturní výstavba.
Jan Vejmělek
Komerční banka

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.