EUR 25.665

USD 22.733

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.665

USD 22.733

18. 10. 2019

Subjekty:
CENTRAL GROUP

Studenti si v novém ročníku architektonické soutěže Central Group rozdělí 175 tisíc Kč. Vítěz získá i stáž u architekta Pleskota

 

18. 10. 2019, Praha Central Group vyhlásil již 12. ročník studentské architektonické soutěže. Tématem je stejně jako v loňském ročníku “Unikátní stavba na komplikovaném místě v Praze“. Soutěží se celkem o 175 tisíc korun a prestižní stáž u renomovaného architekta Josefa Pleskota. Studenti mohou odevzdávat své návrhy až do 15. ledna 2020. V porotě zasednou architekti Zdeněk Lukeš, David Vávra, Adam Gebrian a Ondřej Chybík. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny v polovině února příštího roku. 


Naše metropole má na svém území řadu pozemků či zákoutí, které jsou stavebně na první pohled neuchopitelné. Jsou to ale často místa, která i přesto mohou mít velmi zajímavý potenciál. Ukázal to i minulý ročník, do kterého studenti přihlásili bezmála 40 soutěžních návrhů. „Téma loňského ročníku soutěže mělo mezi studenty i odbornou veřejností velký ohlas. Proto jsme se rozhodli v novém ročníku soutěže s tímto atraktivním tématem pokračovat. Chceme poznat další místa v Praze, která si doslova říkají o nějaké zajímavé využití a netradiční řešení. Jsem přesvědčen, že je studenti i letos v Praze najdou a přijdou opět s dalšími originálními nápady,“ komentoval zadání soutěže šéf Central Group Dušan Kunovský.
Studenti budou moci do soutěže zpracovat zcela nový návrh nebo přihlásit všechny své školní práce z uplynulých tří let, které podle jejich názoru splňují kritéria zadání. Nesmí se však jednat o návrhy, které odevzdali v minulém ročníku soutěže. Na hodnocení projektů se budou podílet přední odborníci v již tradiční sestavě: historik architektury Zdeněk Lukeš, popularizátoři architektury Adam Gebrian s Davidem Vávrou nebo vítěz jednoho z dřívějších ročníků studentské soutěže a dnes již renomovaný architekt nové generace Ondřej Chybík.
„Téma soutěže je velice silné, protože najít si nějaké nečekané místo a přemýšlet o něm, co by se tam dalo udělat a jak ho provázat s okolím, je myslím něco, co je vzrušující ať už pro studenta, nebo hotového architekta,“ ocenil zadání soutěže předseda poroty Zdeněk Lukeš.
Vítěz získá finanční odměnu 100 tisíc korun a také stáž v ateliéru slavného českého architekta Josefa Pleskota. Druhý nejlepší návrh potom 50 tisíc a třetí 25 tisíc korun. Stáž u Josefa Pleskota velmi kladně hodnotil například vítěz jednoho z předchozích ročníků Václav Ulč: „Měl jsem možnost nahlédnout doslova pod pokličku místa, kde vznikají tak výrazné projekty. Už na začátku nás Josef Pleskot upozornil na to, že se nejedná o žádné místo zázraků. Přesto všichni vidí, že tam vznikají opravdu výjimečné stavby a podle mého názoru je to právě osobností architekta Pleskota, který i v běžném prostředí dokáže podávat takové výkony.“
Studenti mohou své práce přihlašovat v souladu se soutěžními podmínkami až do 15. ledna příštího roku. Vítězové budou slavnostně vyhlášeni v polovině února. Podrobnosti a soutěžní podmínky jsou zveřejněny na stránkách www.central-group.cz/architektonickasoutez. K dispozici jsou zde i reportáže z loňského zasedání poroty a oceněné návrhy z předchozích ročníků soutěže.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

byty - dům - novostavba

Nové byty jsou téměř vyprodané, zdražování opět zrychluje

Developeři nemají téměř co prodávat. Nabídka nových bytů v Praze se propadla na historické minimum. Zdražování bytů opět zrychlilo. Nové byty s cenou pod 100 000 korun za metr čtvereční navíc již téměř vymizely. Vyplývá to z analýzy společností Skanska, Trigema a Central Group.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

27. 10. 2021

V Praze si za průměrný roční plat „koupíte“ jen 3 m2 bytu. Jak se k tomu před volbami staví politické strany?

Foto: Shutterstock Přesně za měsíc nás čekají sněmovní volby. Lze očekávat, že téma prohlubující se nedostupnosti bydlení bude jedním z klíčových. Skutečnost, jak se situace v oblasti bydlení zhoršuje, je naprosto zřejmá z následujícího příkladu. Proto nás zajímaly plány jednotlivých politických stran, které by měly dostupnost bydlení zlepšit. Ceny nemovitostí totiž stále rostou a zřejmě porostou i […]

Text: Milan Vodička

09. 09. 2021

Prodeje nových bytů v Praze jsou rekordní, rekordní je i nízká nabídka

Zájem o nové bydlení v metropoli překonal veškeré dosavadní rekordy. Během druhého čtvrtletí letošního roku se podle analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska Reality prodalo 2650 nových bytů, což je nejvíce v historii. Naopak počet nabízených jednotek se snížil na 3350. Jedná se o nejnižší počet za celou dobu sledování trhu.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

29. 07. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.