Pátek 20. října. Svátek má Vendelín.

Téměř polovina mladých Čechů zůstává u rodičů. Stavebko může pomoci!

12.03.2014 10:03 Tisková zpráva: Českomoravská stavební spořitelna

Narůst počtu mladých lidí, kterým se z domova nechce, je celoevropskou záležitostí. Nechvalné první místo obsadili Slováci. Služby tzv. „mama hotelu“ zde využívá téměř tři čtvrtiny obyvatel ve věku do 29 let. Může za to především nedostatek financí kvůli nízkému platu absolventů vysokých a obzvláště středních škol. Měsíční výdělek mladých totiž často stačí pouze na zaplacení nájmu, ale už jim nezbude dostatek financí na další výdaje spojené s vedením domácnosti.

Vhodným řešením tohoto problému je stavební spoření. V České republice mají navíc všichni spořící nárok na státní podporu ve výši až 2 000 Kč. „Při pravidelném spoření mohou naši klienti získat nejvyšší roční výnos z vkladů na trhu stavebního spoření, a to ve výši až 5,4 % ročně včetně státní podpory,“ uvedl Rostislav Trávníček, ředitel komunikace Českomoravské stavební spořitelny. Mladí by si proto měli už od první výplaty z brigády vytvářet finanční rezervu do budoucna. Ta může posloužit ve chvíli, kdy je potřeba zaplatit pronájem, vybavení, opravu nebo koupi bydlení.

Mnozí lidé své problémy řeší úvěrem. Mnohdy se však ukáže, že na jeho pravidelné splácení nestačí, protože si předem nespočítali veškeré náklady. Tomu se dá znovu předejít pomocí stavebního spoření. „Naši klienti, kteří spoří již alespoň dva roky a mají naspořeno minimálně 40 % z cílové částky, mohou získat výhodný úvěr ze stavebního spoření na výdaje spojené s bydlením. Potěší je zejména pevná roční úroková sazba 2,95 %,“ říká Rostislav Trávníček. Mladí lidé do 36 let mohou také využít programu, který nabízí Státní fond rozvoje bydlení. V rámci programu zvýhodněných úvěrů pro mladé si tak mohou zažádat o úvěr 150 000 Kč na opravy v bytě nebo domě za 2 % s měsíční splátkou 1 380 Kč.

Tagy: domov rodiče

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *