EUR 24.550

USD 25.181

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.550

USD 25.181

08. 04. 2021

1 komentář

Téměř všechny banky v březnu zdražily. Co bude dál?

 

V březnu zvýšila své sazby Fio banka, Raiffeisenbank, Komerční banka, Hypoteční banka, mBank, Sberbank, Air Bank, Equa bank, Moneta Money Bank. A ke změně sazeb došlo i v bance Creditas. Zatímco u 3 a 5letých fixací došlo ke snížení sazeb až o 0,2 procentního bodu, u delší fixací (10Y FIX) banka rozhodla o navýšení. 


Průměrná nabídková úroková sazba hypoték do 70 % LTV měřená indexem GOFI 70, vzrostla v březnu meziměsíčně o 9 setin procentního bodu na 2,09 %. Podobný posun jsme zaznamenali i u hypoték s LTV nad 80 %. I když poskytování hypoték nad touto hranicí ČNB již nijak neomezuje, sazby u těchto variant hypoték jsou stále výrazně vyšší. Index GOFI 85 v meziměsíčním srovnání vzrostl v březnu o 7 setin procentního bodu na 2,55 %. Index GOFI 90 vzrostl meziměsíčně rovněž o 7 setin na 2,64 %.
Kromě nabídkových sazeb monitorujeme skrze index GOFIREAL také sazby aktuálně sjednávaných hypoték. V březnu index GOFIREAL meziměsíčně vzrostl o 7 bazických bodů a aktuálně dosahuje hodnoty 2,07 %.
Na intenzitě v posledních měsících nabývá cenový boj na trhu refinancování, jenž podle posledních dat tvoří více než ¼ všech sjednávaných hypoték. Některé banky se na refinancování zaměřily a hypotéky s tímto účelem nabízejí se značným cenovým diskontem oproti běžné nabídce účelových hypoték pro prvožadatele. Toto a určitý časový skluz v reportingu bude pravděpodobně jedna z příčin, že index realizačních sazeb portálu hypoindex.cz i v únoru ještě mírně klesl na 1,93 %.
„Navzdory růstu nabídkových úrokových sazeb je v praxi stále ještě možné získat hypotéku se sazbou pod 2 procenty. Úrokové sazby námi sjednávaných hypoték se v případě bezproblémové bonity klienta, LTV do 80 % a typicky 5leté fixaci aktuálně pohybují mezi 1,79 – 1,99 procenty. Bohužel 10leté a delší fixace už jsou nyní znatelně dražší,,  říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
Sazby na mezibankovním trhu rostou od listopadu loňského roku a tento růst dával předpoklad, že brzy porostou i sazby hypoték. Toto se v únoru a březnu potvrdilo. Až na pár výjimek zvýšili v posledních dvou měsících sazby všichni poskytovatelé působící na českém trhu a některé banky dokonce i opakovaně. Nyní by se tedy frekvence navyšování sazeb mohla alespoň na čas zpomalit, nicméně trend pozvolného růstu nabídkových sazeb bude s ohledem na vývoj ceny zdrojů a silnou poptávku po hypotékách nejspíše pokračovat i v následujících měsících.
Zdroj: Golem Finance, banky, patria.cz, hypoindex.cz

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • Adam

    9 dubna, 2021

    To se dalo čekat přece, taková je doba prostě. Kdo nebyl hloupej, požádal o hypotéku když byly sazby dole. Jako já před několika měsíci u Equa. Dobrá domluva, fixace na 7 let a ted neřeším nic.

    Odpovědět