EUR 25.615

USD 22.012

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.615

USD 22.012

08. 04. 2021

Téměř všechny banky v březnu zdražily. Co bude dál?

 

V březnu zvýšila své sazby Fio banka, Raiffeisenbank, Komerční banka, Hypoteční banka, mBank, Sberbank, Air Bank, Equa bank, Moneta Money Bank. A ke změně sazeb došlo i v bance Creditas. Zatímco u 3 a 5letých fixací došlo ke snížení sazeb až o 0,2 procentního bodu, u delší fixací (10Y FIX) banka rozhodla o navýšení. 


Průměrná nabídková úroková sazba hypoték do 70 % LTV měřená indexem GOFI 70, vzrostla v březnu meziměsíčně o 9 setin procentního bodu na 2,09 %. Podobný posun jsme zaznamenali i u hypoték s LTV nad 80 %. I když poskytování hypoték nad touto hranicí ČNB již nijak neomezuje, sazby u těchto variant hypoték jsou stále výrazně vyšší. Index GOFI 85 v meziměsíčním srovnání vzrostl v březnu o 7 setin procentního bodu na 2,55 %. Index GOFI 90 vzrostl meziměsíčně rovněž o 7 setin na 2,64 %.
Kromě nabídkových sazeb monitorujeme skrze index GOFIREAL také sazby aktuálně sjednávaných hypoték. V březnu index GOFIREAL meziměsíčně vzrostl o 7 bazických bodů a aktuálně dosahuje hodnoty 2,07 %.
Na intenzitě v posledních měsících nabývá cenový boj na trhu refinancování, jenž podle posledních dat tvoří více než ¼ všech sjednávaných hypoték. Některé banky se na refinancování zaměřily a hypotéky s tímto účelem nabízejí se značným cenovým diskontem oproti běžné nabídce účelových hypoték pro prvožadatele. Toto a určitý časový skluz v reportingu bude pravděpodobně jedna z příčin, že index realizačních sazeb portálu hypoindex.cz i v únoru ještě mírně klesl na 1,93 %.
„Navzdory růstu nabídkových úrokových sazeb je v praxi stále ještě možné získat hypotéku se sazbou pod 2 procenty. Úrokové sazby námi sjednávaných hypoték se v případě bezproblémové bonity klienta, LTV do 80 % a typicky 5leté fixaci aktuálně pohybují mezi 1,79 – 1,99 procenty. Bohužel 10leté a delší fixace už jsou nyní znatelně dražší,,  říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
Sazby na mezibankovním trhu rostou od listopadu loňského roku a tento růst dával předpoklad, že brzy porostou i sazby hypoték. Toto se v únoru a březnu potvrdilo. Až na pár výjimek zvýšili v posledních dvou měsících sazby všichni poskytovatelé působící na českém trhu a některé banky dokonce i opakovaně. Nyní by se tedy frekvence navyšování sazeb mohla alespoň na čas zpomalit, nicméně trend pozvolného růstu nabídkových sazeb bude s ohledem na vývoj ceny zdrojů a silnou poptávku po hypotékách nejspíše pokračovat i v následujících měsících.
Zdroj: Golem Finance, banky, patria.cz, hypoindex.cz

Vstoupit do diskuze 1 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

jak získat číslo popisné

Kde a jak získat číslo popisné?

Dostavěné rodinné domy a jiné stavby, pro jejichž výstavbu je nutné stavební povolení nebo ohlášení, musíte označit číslem popisným (resp. evidenčním). Žádost o přidělení čísla se podává prostřednictvím stavebního úřadu příslušnému úřadu obecnímu. Co do žádosti uvést a jak dům následně označit?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

19. 10. 2021

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Adam

    9 dubna, 2021

    To se dalo čekat přece, taková je doba prostě. Kdo nebyl hloupej, požádal o hypotéku když byly sazby dole. Jako já před několika měsíci u Equa. Dobrá domluva, fixace na 7 let a ted neřeším nic.

    OdpovědětUžíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.