Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Teplé počasí povzbudilo stavebníky a eliminovalo propouštění

09.01.2015 11:01 Tisková zpráva: EKOSPOL

Stavební výroba v České republice v listopadu loňského roku podle údajů Českého statistického úřadu meziročně vzrostla o dvě procenta a celé odvětví tak již rostlo třetí měsíc v řadě. Přitom listopad měl v porovnání s předchozím rokem o dva pracovní dny méně. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se tak stavební výroba zvýšila dokonce o 4,7 procenta. Počet zahájených bytů v listopadu 2014 meziročně vzrostl o 2,8 procenta a dosáhl hodnoty 1 967 bytů, naopak počet dokončených bytů se v listopadu meziročně snížil o 1,8 procenta a činil 2 081 bytů.

„Loňský listopad byl pro tuzemské stavebnictví velice příznivý. Po většinu dnů teplota přes den přesahovala i deset stupňů, takže firmy nemusely zastavovat stavební práce. To se projevilo i na velice nízkém propouštění, kdy z velkých firem bylo propouštěno pouze 3,3 procenta zaměstnanců. Jen pro srovnání: v listopadu 2013 bylo takto propuštěno 8,1 procenta a ještě o další dva roky dříve – v roce 2011, kdy nastoupila zima již v polovině listopadu a celé odvětví navíc ještě drtila ekonomická krize – to bylo dokonce 8,8 procenta zaměstnanců,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva tuzemského developerského lídra EKOSPOL.

„Z aktuálních statistických dat bych vyzdvihl i stále rostoucí počet zahájených bytů. To je další neklamný důkaz oživování české ekonomiky a zvyšujícího se zájmu lidí o pořízení vlastního bydlení. V loňském roce překonaly prodeje nových bytů v Praze předkrizový rok 2007 a očekávám, že při zachování levných hypoték a široké nabídky takzvaných superlevných bytů je zde prostor pro další růst trhu i v letošním roce alespoň o deset procent,“ uzavírá Evžen Korec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *