Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

TOP českého šetrného stavebnictví

14.06.2019 09:06 Tisková zpráva:

2009 – Národní technická knihovna

Budova NTK je řešena jako kompaktní celek s minimálním členěním. Architektonickým návrhem využívajícím principy zónování je vhodně oddělen prostor knihovny technickým podlažím od podzemních garáží.

2010 – Centrála ČSOB v Radlicích

První budova v ČR s certifikací LEED na úrovni Gold. Pro její provoz je využita řada šetrných technologií, jako je zavlažování střešní zahrady recyklovanou dešťovou vodou, automaticky řízené úsporné osvětlení a žaluzie nebo automatizovaná správa všech základních funkcí budovy. Ve své době byla tato budova ČSOB považována za nejzelenější budovu ve střední Evropě.

2011 – Otevřená zahrada

Pasivní dům slouží jako vzdělávací a poradenské centrum. K topení a chlazení využívá zemní vrty a tepelná čerpadla. Teplo a chlad jsou rozváděny aktivací betonového jádra. Na části budovy je zelená střecha, mírnící přehřívání. V areálu je zachycována a využívána dešťová voda pro závlahu rostlin, herní prvky v zahradě nebo splachování WC. Stavební materiál byl vybrán s ohledem na možnosti bezproblémové likvidace při ukončení životnosti budovy. Budova získala bronzový certifikát SBTool CZ.

2012 – Mosaic House

První hotel v ČR s certifikací BREEAM In-Use Excellent. Budova využívá 100 % energie z obnovitelných zdrojů a systém šedé vody s rekuperací tepla. Zavedla také další šetrná opatření jako například střešní solární panely, pokoje s automatickou klimatizací reagující na obsazenost místnosti, elektrické zastínění oken, trojskla, sprchy s technologií RainDance, nízkoprůtokové toalety a energeticky efektivní osvětlení.

2012 – Main Point Karlin

Držitel ocenění Nejlepší administrativní budova světa v rámci MIPIM Awards 2012 a certifikace LEED Platinum za dosažení mimořádných výsledků v oblastech využívání energie, kvality vnitřního prostředí a inovací ve střední Evropě. Budova disponuje unikátním obvodovým pláštěm s vertikálními sklobetonovými pilastry fungujícími jako slunolam a chlazením vltavskou vodou a indukčními jednotkami. Díky tomu byly dosaženy výrazně lepší parametry komfortu a celkové kvality vnitřního prostředí.

2013 – Ecocity Malešice

Obytný soubor dvou domů byl důmyslně navržen jako energeticky pasivní. Mezi stěžejní prvky budovy patří optimalizace orientace domů a oken, tepelná izolace, dřevěná okna s izolačními trojskly a systémem řízeného větrání s rekuperací. Tím je zajištěn neustálý přísun čerstvého vzduchu a rovnoměrná tepelná pohoda. Díky využití nejmodernějších technologií je zajištěné zdravé vnitřní prostředí. V okolí objektu jsou nainstalovány speciální koše vsakující vodu do pozemku.

2014 – Sídlo ČVUT UCEEB

Celá budova Univerzitního centra energeticky efektivních budov (ČVUT UCEEB) se snaží ukázat nejnovější trendy a dostupné technologie v oblasti energetických úspor ve stavebnictví v praxi. Budova je navržena v nízkoenergetickém standardu s využitím obnovitelných přírodních, převážně dřevěných materiálů, a řadou šetrných řešení, včetně zelené střechy. Celý objekt je využíván pro experimentální účely, což maximálně podporuje testování v reálném měřítku.

2015 – LIKO-Noe

Projekt je ukázkou kancelářské budovy budoucnosti. Propojuje interiér s exteriérem a moderní materiály s přírodou. Budova využívá energie z čistě přírodních zdrojů, čímž se stává energeticky soběstačnou. Po vizuální stránce zaujme svou zelenou mokřadní fasádou. Mezi šetrné parametry budovy patří střešní kořenová čistička, tepelné čerpadlo země-voda, solární kolektor, rovnotlaké větrání s rekuperací tepla a přírodní jezírko na zadržování vyčištěné a odpadní vody.

2016 – Amazon Dobrovíz

Amazon obdržel certifikaci BREEAM Excellent se skóre 76,8 %, čímž dosáhl celosvětově nejlepšího výsledku ze všech průmyslových budov. V hale je instalována rekuperace odpadního tepla, LED osvětlení se senzory, inteligentní systém řízení budov (BMS) nebo plynové topení s nízkými emisemi NOx. Budova byla postavena z materiálů s nízkým obsahem těkavých organických látek s důrazem na recyklaci stavebního odpadu. Pro zachování charakteru okolní krajiny byly v okolí vysázeny stromy a další zeleň.

2017 – AFI Karlín

AFI Karlín je unikátní především zelenou fasádou, která je největší v celé střední Evropě. Vegetace kromě estetické funkce snižuje prašnost a reguluje vlhkost vzduchu i teplotu fasády. Na celkové ploše 1 400 m² roste zhruba 60 000 rostlin. Každá kancelář má možnost regulovat teplotu, což zaručuje maximální komfort a kontrolu nad spotřebovanou energií. Budova získala certifikaci BREEAM Excellent.

2018 – Fakultní nemocnice Olomouc

První energeticky pasivní budova pro zdravotnictví v ČR. Budova je šetrná nejen energeticky, ale i ve vztahu ke svým uživatelům – ergonomické rozložení provozů a spojovací tunely šetří zdravotníkům čas a energii. Mimo to je budova vybavena kontrastním LED osvětlením a chlazenými stropy, čímž posouvá soudobý standard zdravotnických zařízení směrem k vyšší kvalitě a šetrnosti.

2019 – Visionary

Držitel certifikace LEED Platinum a první držitel certifikace zdravého vnitřního prostředí WELL v ČR. Unikátní budova poskytuje svým nájemcům kombinaci zdravého a flexibilního pracovního prostředí, originální design, střešní běžeckou dráhu nebo sdílené elektrické auto. Visionary nabízí širokou škálu služeb i celé místní komunitě. Na veřejně přístupné zahradě vzniklo multifunkční hřiště a open air kino, k dispozici je také restaurace s kavárnou.

Tisková zpráva Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *