EUR 24.470

USD 21.461

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.470

USD 21.461

28. 01. 2020

Trh přeje investorům, ústup bydlení ve vlastním bude pokračovat. Obavy z recese otevírají příležitosti v komerčním sektoru

 

Přes sílící obavy z hospodářského ochlazení zůstane český nemovitostní trh stabilní a vydělají zejména investoři. Byty se vyplatí pořídit jako bezpečné zajištění majetku, strmý růst cen nemovitostí letos nepřijde. Trh s nájemním bydlením opět vzroste. Výrazně k tomu přispěje střední třída, pro kterou je vlastní bydlení stále méně dostupné.  


Trh s bydlením bude v roce 2020 po letech růstu stabilnější. Vzhledem k tomu, že jsme na vrcholu hospodářského cyklu, nelze v roce 2020 počítat s rychlým zvyšováním hodnoty nemovitostí. Nedostupné hypotéky, vysoké ceny a pomalá výstavba budou znamenat, že stále větší část střední třídy se bude stěhovat do pronájmu. „Z našich prodejních dat vyplývá, že v Praze průměrně 65 % lidí kupuje bydlení pro vlastní potřebu, zbývajících 35 % pořizuje byt na investici. U projektů realizovaných bezprostředně na stanici metra nebo v samotném centru Prahy se pak mohou investoři na nákupech podílet i 65 %,“ říká Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře LEXXUS.
Vítězem roku 2020 budou investoři, ať se rozhodnou nakupovat za účelem zhodnocování majetku nebo pronájmu. „Nejlepší investicí budou menší byty v centru velkých měst nebo byty s vynikající dopravní dostupností. Příjem z nájmu je prakticky garantovaný a případné korekce ceny nemovitosti směrem dolů budou v dlouhodobém horizontu překonány další konjunkturou ekonomiky. Zkrátka pokud máte volné prostředky, které nebudete v příštích 5 až 7 letech potřebovat, těžko naleznete vhodnější a bezpečnější investici,” říká Peter Višňovský.
Rozhodně však nelze spoléhat na to, že dobrou investicí je každý byt. Při nákupu investičního bytu je rozhodující potlačit emoce a dobře chápat preference nájemců. „Pokud přehlédnete nějakou zjevnou vadu nemovitosti nebo jejího okolí, nájemci takovou chybu pravděpodobně neudělají a dají přednost lepší nabídce. Je vhodné se oprostit od osobních představ o bydlení a poradit se s odborníkem, který preference a standardy na nájemním trhu dobře zná,” radí Peter Višňovský.
Podle Stuarta Jordana, výkonného ředitele a vedoucího oddělení investic společnosti Savills ČR a SR, bude rezidenční trh těžit ze své relativní stability, protože propad zájmu bude vždy pozvolnější než v komerčním sektoru. „V komerčním sektoru budou výhodnou investicí aktiva s dlouhodobými nájemními smlouvami nebo alternativní aktiva jako studentské bydlení, které investorovi zajistí stabilnější příjem,” zdůrazňuje.
 
V komerčním sektoru nastává čas zajímavých příležitostí
Chmurné předpovědi pomalejšího ekonomického růstu otevírají příležitosti v komerčním segmentu, náchylnějšímu k hospodářským výkyvům. „Řadu převážně retailových transakcí poznamenává snižování ceny, které je rozumné vzhledem k reálným rizikům. Očekávání změny fáze hospodářského cyklu tak přináší nové příležitosti, přičemž investiční strategii bude určovat ochota investora podstupovat riziko,” komentuje Stuart Jordan.
Core investice s nízkým výnosem si nejspíš i nadále udrží výkon a svoji charakteristiku bezpečného uložení peněz. Nevýhodou je, že právě do nejbezpečnějšího segmentu se stahují v horších časech vlastníci, banky i investoři. U riskantnějších aktiv dojde k dalšímu zvýšení rizika. To už dnes potvrzuje opatrnější přístup ze strany věřitelů.
Ať už se ekonomika v letošním roce vyvine jakýmkoliv směrem, je jisté, že vzroste nutnost pečlivě vážit každou příležitost, včetně možností na evropském i světovém trhu. Nové unikátní možnosti českým investorům přináší i nedávno zahájená kooperace předního experta na rezidenční nemovitosti, společnosti LEXXUS, se světovým odborníkem na investice do komerčních nemovitostí a na luxusní rezidenční nemovitosti, Savills.
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.7 Aktuální výše Hypoindexu

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%
Historie vývoje


Související články

Komentář: ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

V pátek zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 zdejší byty v průměru podražily o 22 %. S takto vysokým nárůstem se ČR drží v čele celounijního žebříčku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *