Čtvrtek 19. října. Svátek má Michaela.

UniCredit Bank: Každý čtvrtý klient, kterému loni končila fixace hypotéky, změnil banku

21.02.2014 10:02 Tisková zpráva: UniCredit Bank

Kromě České republiky se v loňském roce mimořádně dařilo i hypotečnímu úvěrování na Slovensku. Důkazem toho je fakt, že se objem nově poskytnutých úvěrů meziročně zvýšil o více než 60 %. Banka se tak přiblížila na tamním trhu k první trojce bank v tržním podílu nově poskytnutých úvěrů.

Více než kdykoliv dříve klienti měnili banku na konci fixace ve snaze zajistit si co nejlepší podmínky pro další splácení úvěru. Na hypoteční trh se v loňském roce vrátilo téměř sto tisíc klientů, kterým končila fixace úvěru, a banky o ně svedly boj.

„V loňském roce jsme jako experti na hypotéky předpovídali výrazný zájem o refinancování hypotečních úvěrů. A tento fakt se ve všech směrech naplnil. V České republice dosáhl podíl refinancovaných úvěrů v rámci našeho portfolia 40 % na Slovensku okolo 25 %. V tomto trendu s potenciálem vyššího růstu v oblasti refinancování bychom chtěli pokračovat i v letošním roce. Předpokládáme, že letos bude refinancovat svou hypotéku přibližně 60 tisíc lidí v Česku a 30 tisíc na Slovensku,“ říká Marián Áč, ředitel segmentu financování domácností, UniCredit Bank.  

Trh jako celek loni rostl v České republice o více než 20 % z hlediska počtu sjednaných úvěrů i jejich objemu. Domácnosti a také obce mají nejvíce hypoték v historii. Rostly i hypotéky pro firemní zákazníky, ti však byli s ochotou zadlužit se zdaleka nejopatrnější. Jen díky jejich zdrženlivosti nebyl překonán rekord v celkovém objemu sjednaných hypoték na českém trhu z roku 2008. Firemní zákazníci nyní tvoří jen asi 15 % hypotečního trhu, v roce 2008 byl jejich podíl více než třetinový.

„Noví klienti však také byli motorem růstu v loňském roce. V Česku je stále poměrně silná skupina mladých lidí, kteří nemají vyřešenou otázku svého bydlení. Ti v hojném počtu zamířili do bank v loňském roce a to díky historicky nízkým úrokovým sazbám. S očekávaným oživením trhu v obou zemích bychom se mohli dočkat většího nárůstu nových hypotečních úvěrů. Minimálně však počítáme s letošním refinancováním tříletých a pětiletých hypoték z let 2009 a 2011,“ dodává Marián Áč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *