EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

23. 04. 2018

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

Univerzální Korcovo pravidlo pomůže vyhnout se koupi předraženého bytu

 

Ceny realit u nás dosahují nových vrcholů a i pro další období jim finanční analytici prorokují růst. Situace je vyhrocená zejména v Praze, kde se vlivem průtahů ze strany úřadů zpomalila výstavba nových bytů. Velký převis poptávky nad nabídkou zde tedy tlačí ceny nahoru silněji než jinde.

Loading



 


Toho se snaží někteří prodejci a developeři využít, zkouší vyšponovat ceny ještě výše a čekají, co lidé ještě snesou. Když narazí na neinformovaného zákazníka a dostanou ho pod tlak například informací, že když nekoupí hned, tak byt okamžitě kupuje někdo jiný, mohou bohužel i s přestřelenou cenou uspět.
Pro zákazníky je tu přitom k dispozici jednoduché pravidlo, podle kterého se lze poměrně snadno v zorientovat v tom, jaká cena za byt je přiměřená. Je to tzv. „Korcovo pravidlo“, jehož autorem je generální ředitel a zakladatel developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec.
Korcovo pravidlo říká, že u bytů, které mají plochu do 50 m2, musí cena bytu (včetně daně) představovat maximálně 20násobek ročního nájemného v dané oblasti. A toto pravidlo platí prakticky univerzálně a nezávisle na poloze. Míra atraktivity dané lokality je již totiž odražena ve výši nájemného. Toto pravidlo je opravdu velmi užitečné, když potřebujete při koupi bytu rychle zjistit, jestli byt není předražený a jestli stojí za to, o jeho pořízení dál uvažovat.
Že Korcovo pravidlo opravdu funguje i v současné době, kdy se ceny realit šplhají do nových a nových výšin, si můžeme snadno porovnat na jednoduchém příkladu nabídky samotného EKOSPOLU, který se snaží držet ceny trvale na uzdě a nabízet bydlení v cenových relacích, které budou dostupné pro běžného člověka.
Byt 1+kk o ploše 37,1 m2 (33,3 byt + 3,8 balkón) v projektu Panorama Kyje v Praze 9 má Ekospol v aktuálně nabídce za 2 709 120 Kč. Při ověření nabídky pronájmů realitních kanceláří v dané oblasti zjistíme, že nájem za rozměrově a kvalitativně srovnatelný byt se zde pohybuje nejčastěji kolem 12 000 Kč měsíčně. To znamená roční nájem 144 000 korun a 20 ročních nájmů nám stanoví, že cena koupení takového bytu by dle Korcova pravidla neměla přesáhnout 2 880 000 Kč, což EKOSPOL se svou nabídkou splňuje.
U větších bytů (velké 2+kk, 3+kk a více) by cena bytu měla podle stejného pravidla být maximálně na úrovni 25–30násobku ročního nájemného. I zde korelace funguje univerzálně.
Kupci bytů tedy mají v Korcově pravidlu po ruce opravdu jednoduché a fungující vodítko, podle kterého si mohou ověřit, zda je cena bytu, o který se zajímají, přiměřená. Pokud zájemce zjistí, že se nabízená cena bytu Korcovu pravidlu vymyká, měl by se začít poohlížet jinde, protože v takovém případě by nejspíše jen nechal někoho snadno vydělat na nemovitosti, která takovou hodnotu nemá.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Komentář: Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům nemovitostí. S prudkým nárůstem úrokových sazeb má mnoho firem problémy s refinancováním svých dluhů, což některé banky nutí zvyšovat rezervy na opravné […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *