Úterý 24. října. Svátek má Nina.

Úprk lidí z Prahy se zastavil! Počet obyvatel metropole se na začátku letošního roku díky stěhování opět zvýšil. Pokud přistěhovalí shání nový byt, kupují nejvíce 2+kk

26.06.2014 09:06 Tisková zpráva: EKOSPOL

Aktuální čísla tak dávají za pravdu dlouhodobým demografickým modelům, podle kterých bude přibývat počet obyvatel Prahy, a to jak prostřednictvím migrace z ostatních krajů České republiky, tak i ze zahraničí. Podle prognóz statistiků by tak měla Praha v roce 2034 mít 1,29 milionu obyvatel, což je o 46 tisíc osob více, než nyní.

Čerstvé statistiky odráží situaci i na pražském developerském trhu. „Z dat o prodeji našich bytů, ale i z rostoucího množství dotazů na naši nabídku či návštěv vzorových bytů cítíme stále silnější potřebu lidí pořídit si vlastní bydlení. I proto v posledních týdnech a měsících vyprodáváme byty v našich projektech doslova kosmickou rychlostí,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která na tuzemském trhu působí již 22 let. „Z našich statistik rovněž vyplývá, že při koupi nového bytu se zájemci nejvíce ptají po dispozici 2+kk. Ostatně z 1350 nových bytů, které se v Praze prodaly za letošní první tři měsíce, tato dispozice v celkových prodejích tvořila 43 procent. Očekávám, že tak tomu bude letos i v dalších měsících,“ dodává Evžen Korec.

clipboard092

Statistická data o migraci v Praze za letošní první kvartál přinesla i další zajímavé zjištění. Je jím skutečnost, že poprvé po dlouhé době se do Prahy přistěhovalo více Čechů, než se z ní odstěhovalo. Během prvních třech měsíců letošního roku se tak počet Pražanů zvýšil díky Čechům o 174 osob. Naopak v letech 2010 až 2014 se z Prahy odstěhovalo o 10 320 Čechů více, než se do ní přistěhovalo. Přesto dál platí, že počet obyvatel Prahy se zvyšuje buď jen díky vyšší porodnosti rezidentů, nebo přistěhováním cizinců.

clipboard093

Byty od společnosti EKOSPOL si přesto stále v drtivé většině kupují Češi, kdy jejích podíl tvoří zhruba 90 až 92 procent. Mezi kupujícími se stále více zvyšuje podíl žen, ale i těch, kteří kupují byty na investici. Příliv lidí z okolních krajů do Prahy se odráží ve statistikách prodejů stále zřetelněji. „Víme, že stále více kupců nepochází z Prahy. Jsou to vesměs mladé rodiny nebo lidé, kteří tu vystudovali vysokou školu a poté zde nastoupili i do práce. Praha jim dává příležitost uplatnit se, ale i vylepšit jejich finanční situaci. Je proto logické, že tito lidé ji hojně využívají,“ říká Evžen Korec. „Bude proto naším cílem mít stále pestrou nabídku bytů v různých lokalitách Prahy, a to jak ve čtvrtích na okraji Prahy, tak i v jejím širším centru. Chceme se též držet našeho záměru, aby v každé velké rozvojové lokalitě byl alespoň jeden superlevný projekt s několika stovkami bytů s nejlepším poměrem ceny a kvality,“ uzavírá Evžen Korec.

                                                                                                                                                  

EKOSPOL prodal za celý rok 2013 v Praze celkem 653 nových bytů, což bylo meziročně o 47,7 procenta více. Společnosti meziročně vzrostly výnosy o 63 procent na 735 milionů korun a byly tak druhé nejvyšší v její více než dvacetileté historii. Zisk před zdaněním meziročně vzrostl o 46 procent a dosáhl úrovně 102 miliony korun. Průměrná mzda ve společnosti činila 56 418 korun měsíčně, čímž EKOSPOL potvrdil svoji pozici nejlépe platící firmy v českém stavebnictví a jednoho z nejštědřejších zaměstnavatelů v České republice vůbec. 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *