EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

07. 07. 2014

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Úrokové sazby dál padají

 


 

Hypotéky v červnu opět prudce zlevňovaly. První z bank, která v červnu měnila úrokové sazby, byla UniCredit Bank, která snížila nabídkové sazby u 3 a 5letých fixací. Následovala LBBW s poklesem u 4 a více letých fixací, poté mBank, Wuestenrot hypoteční banka a Česká spořitelna, která do jisté míry překvapila další vlnou prodeje hypotéky přes facebook, prostřednictvím které klienti měli příležitost získat hypotéku s pětiletou fixací za 2,38 %.

Nejvíce zlevňují 100% hypotéky

Vývoj sazeb monitorujeme prostřednictvím indexů GOFI, které sbírají data napříč celým trhem. Titulní index GOFI70 mapující průměrné nabídkové sazby hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), který s vysokou mírou úspěšnosti predikuje budoucí vývoj trhem respektovaného ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX, klesl v uplynulém měsíci o dalších 8 setin procentního bodu a jeho hodnota aktuálně činí 2,72 %. V meziročním srovnání jsou nyní sazby 70% hypoték o čtvrt procentního bodu níže, neboť loni touto dobou průměrná nabídková sazba činila 2,97 %.
clipboard0108 

Podobný pokles zaznamenaly také hypotéky do 85 % LTV. Index GOFI85 meziměsíčně klesl o desetinu procentního bodu na 2,87 %. V porovnání s loňským červnem jsou sazby 85% hypoték o 22 setin procentního bodu nižší, tehdy banky tento typ hypoték nabízely v průměru se sazbou 3,09 %. Největší meziměsíční pokles sazeb však evidujeme u 100% hypoték. Z květnových 3,97 % propadl na 3,84. Podobně jako u předchozích dvou indexů se jedná o historicky rekordní úroveň. V součtu od začátku roku jeho hodnota propadla již o více než půl procenta. Tehdy se tento typ hypoték v průměru prodával za 4,42 %.

Stabilní vývoj evidujeme u hypoték s variabilní sazbou. Vzhledem k stagnaci mezibankovní sazby PRIBOR, na kterou banky úročení floatových hypoték navazují, stagnuje index variabilních sazeb GOFI 70 VAR dlouhodobě na úrovni 2,55 % (+/- 0,02 p.b.). Červnový průměr činí 2,56 %. Rozdíl mezi indexem variabilních a fixních sazeb se se díky zmíněnému vývoji zmenšil na pouhých 15 bazických bodů, což je historicky nejnižší rozdíl, jak ilustruje následující graf.
clipboard0109Hodnoceno v delším horizontu, jsou nyní podmínky pro financování vlastního bydlení, absolutně bezkonkurenční. Uváděné indexy navíc vyjadřují průměrnou nabízenou úrokovou sazbu. Ve skutečnosti vhodnou volbou banky a s trochou vyjednávání či pomocí hypotečního makléře mohou klienti s větším podílem vlastních zdrojů a nadprůměrnou bonitou dosáhnout na úrokovou sazbu pod 2,5 %.

REKLAMA

Tip: Přehled aktuálně nabízených úrokových sazeb naleznete v našem online srovnávači „Nejlepších sazeb hypoték“.

Výhled do nadcházejících měsíců

Stále platí, že situace na mezibankovním trhu hraje bankám poklesem sazeb do karet, což spolu s oživující ekonomikou a výhledem na snižování míry nezaměstnanosti dává bankám prostor pro úpravy sazeb směrem dolů. V červenci a v srpnu většinou bývá na trhu hypoték relativní klid a banky sbírají síly na podzimní hypoteční kampaně. V letošním roce je však celá řada věcí jinak a vzhledem k již avizovaným cenovým změnám a akcím na začátku tohoto měsíce očekáváme, že úrokové indexy budou klesat i v tomto měsíci.
clipboard0110

Ceny rostou. Dostupnost bydlení už nemusí být lepší

REKLAMA

Další zlevnění hypoték v kombinaci s výraznou redukcí poplatků souvisejících s vyřízením a správou hypotečního úvěru znamená, že podmínky financování jsou v tuto chvíli nejvýhodnější v dosavadní historii. Nicméně z pohledu dostupnosti bydlení nejdůležitější roli, hraje cena pořizované nemovitosti. A podle statistik realitního portálu REALITYČECHY průměrná cena bytů v červnu vzrostla o 14 000 Kč na 1,77 mil. Kč. Vliv těchto veličin a tím i míru dostupnosti bydlení měříme prostřednictvím indexu dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část průměrného čistého příjmu domácnosti spolkne splátka hypotéky. Tento index v červnu stagnoval na květnových 30,1 procentech.
clipboard0111 clipboard0112

Co se týče regionální míry dostupnosti bydlení tak nejnižší hodnoty indexu a tím i nejlepší dostupnost vykazuje dlouhodobě Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina, kde se míra zatížení domácností hypoteční splátkou dlouhodobě pohybuje pod 20 %. V Praze je naopak pořízení vlastního bydlení z pohledu cen nemovitostí a nákladů na financování nejnáročnější a index zde dosahuje bezmála 64 procent.
Zdroj : GOLEM FINANCE, banky, www.realitycechy.cz, www.hypoindex.cz, www.patria.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Hypoteční trh se postupně zotavuje

Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v únoru hypotéky v objemu téměř 16 miliard Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 21 %. Potvrzuje se pokračující zotavování hypotečního trhu po jeho zamrznutí v druhé polovině roku 2022. Vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *