Čtvrtek 19. října. Svátek má Michaela.

Úroky u hypoték své dno stále nenašly

16.07.2014 01:07 Tisková zpráva: EKOSPOL

Během prvních šesti měsíců letošního roku si u bank sjednalo hypotéku celkem 42 571 klientů v celkovém objemu 70,821 miliard korun. I když jsou letos úrokové sazby u hypoték nižší než minulý rok, oba ukazatele za loňským prvním pololetím zaostávaly. Loni totiž banky půjčily 45 543 klientům hypotéky v objemu 74,34 miliardy korun.

„Klesající úrokové sazby jsou pro nás pozitivní zprávou, protože levné hypotéky jsou správně okysličenou krví pro tuzemský bytový trh a motivují lidi k pořízení vlastního bydlení. Například jen za první pololetí se letos v Praze prodalo 2850 nových bytů, což bylo o pětinu více, než loni,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je lídrem tuzemského developerského trhu. EKOSPOL letos na jaře uvedl na trh 700 nových bytů v 7 lokalitách a dosáhl s nimi rekordních prodejů, kdy za jeden měsíc prodal 250 bytů.

 „Průměrná úroková míra klesá již pátý měsíc a za tu dobu odepsala 0,32 procenta, to už je na měsíčních i ročních splátkách u mnohamilionových hypoték velmi znát. Předpokládáme však, že prostor pro další pokles úroků už se prakticky vyčerpal a nyní budou sazby stagnovat a ke konci léta a na začátku podzimu nelze vyloučit jejich mírný nárůst,“ říká Evžen Korec. „Celková čísla za první pololetí jsou také velmi uspokojivá, ačkoliv jsou meziročně nižší než ve stejném období loni. Loňský rok byl totiž v mnoha ohledech unikátní a na rekordních číslech se rovněž významně podepsala skutečnost, že velkou část hypoték tvořilo refinancování dřívějších úvěrů. Vzhledem k tomu, že v dalším období už sazby zamíří nahoru, nebude v budoucnu refinancování stávajících hypoték tak výhodné, jako tomu je nyní,“ uzavírá Evžen Korec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *