EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

20. 02. 2019

0 komentářů

Ušetřit na splátkách hypotéky lze oproti loňsku výrazně víc. U energií se jedná o desítky tisíc ročně

 

České domácnosti mají u svých pravidelných výdajů poměrně slušnou šanci ušetřit, a to především změnou dodavatelů energetických služeb. Vyplynulo to z projektu Index24 společnosti Porovnej24.cz, který již šest let sleduje vývoj útrat domácností a také množství úspor, kterých lze u jednotlivých výdajů dosáhnout. Největším pravidelným výdajem českých rodin zůstává hypotéka, v ročním srovnání došlo k růstu tzv. indexu útraty o 5 %. Na rozdíl od loňského roku však došlo k výraznému růstu částky, které lze na splátkách ušetřit – ve srovnání s minulým rokem je to dokonce až o 43 % více. Výrazně ušetřit díky změně dodavatele je možné také u energií, ročně se může jednat o částky přesahující desítky tisíc korun.  

Loading



 


Projekt Index24 internetového srovnávače Porovnej24.cz se i tentokrát věnuje sledování vývoje cen v oblasti produktů úvěrů, hypoték, povinného ručení, havarijního pojištění, plynu a elektřiny. Právě u hypoték, které jsou v poslední době kvůli četným regulacím hojně propírané téma, v absolutních číslech noví klienti díky růstu úrokových sazeb sice zaplatí více, ale zároveň se rozevírají pomyslné nůžky mezi nejvyššími a nejnižšími cenami hypoték na trhu. „Z výrazného růstu indexu úspor u hypoték mohou benefitovat především rodiny. Dosáhnout na hypoteční úvěr je sice stále komplikovanější, na druhou stranu ale nastalá situace motivuje banky k rozšiřování a zvýhodňování služeb kvůli konkurenci. Zatímco před půl rokem jsme se bavili o rozdílu mezi nejdražší a nejlevnější hypotékou asi 600 korun, nyní už rodiny mohou ušetřit lehce přes dva tisíce korun, což není právě marginální částka,“ okomentoval data Zbyněk Laisek, zakladatel Porovnej24.cz.
Index úspor u hypoték se však zvýšil ve všech sledovaných kategoriích, ne pouze u rodin s dětmi: lidé žijící sami by tak mohli ušetřit až o 37 % víc, než loni, mladé páry mají na měsíční splátce šanci získat k dobru o patnáct set navíc. To už může představovat zásadní úspory, které mohou částečně kompenzovat nárůst úrokových sazeb hypoték z posledního roku.
Za elektřinu zbytečně o 20 tisíc navíc
Výdaje domácností se však zvýšily u energií, konkrétně pak u elektřiny a plynu. Nejhlouběji si do kapsy sáhli v případě elektrické energie senioři, u kterých činil nárůst indexu výdajů až 30 % – ročně v průměru zaplatí za elektřinu přes 51 tisíc, to je přitom až dvakrát tolik, co průměrná rodina s dětmi. I rodiny si však za elektřinu meziročně připlatily, a to o 20 procent. Zde se však také dá ušetřit nemalá částka. Například již zmínění senioři mohou při změně dodavatele dosáhnout skoro na dvacet tisíc ročně. „Tento signifikantní rozdíl mezi sledovanými skupinami lze přičíst faktu, že senioři nejsou informovaní ohledně možností, které se jim změnou dodavatelů skýtají. Nejsou však jediní. Podobně přeplácejí i mladé páry, kde index útraty stoupl o 18 % na více než 46 tisíc korun ročně,“ doplňuje Zbyněk Laisek.
U havarijního pojištění, další sledované oblasti služeb, jsou indexy vpodstatě vyrovnány. Většinou došlo ke zvýšení útraty o 11 až 13 procent. Šance ušetřit na spotřebitelských úvěrech se pak snížila do deseti procent, jedinou vyjímkou byly rodiny. Ty měly šanci na měsíčních splátkách uspořit o 11 % víc, tedy asi 550 korun.
Příliš optimistické vyhlídky pro mladé a singles však nepanují v oblasti povinného ručení. Rozdíly mezi loňským rokem a letoškem jsou právě v těchto dvou skupinách nejmarkatnější. Druhá jmenovaná kategorie může ušetřit o 53 % méně, než loni, mladým párům se příležitost snížila o dvacet procent. Zatímco u mladých párů však ceny víceméně stagnovaly a za rok se nepohnuly, lidé žijící sami mohli za povinné ručení zaplatit až o 21 procent méně.
Růst indexů pokračuje
Samotný Index24 sleduje dvě hlavní veličiny, díky kterým může jednotlivé ceny produktů srovnávat a zkoumat. Jsou jimi index útraty a index úspory. Index útraty ukazuje průměr cen, které lidé běžně utrácejí za finanční produkty a energie. V posledním roce i díky dobrým ekonomickým výsledkům trhu směřuje index vzhůru, útraty domácností se tedy zvyšují. Na růstu indexu se nejvíce podílí rodiny a single domácnosti. Index úspory naopak sleduje, kolik mohou domácnosti ušetřit správným výběrem dodavatele sledovaných služeb.
Index úspory tedy ukazuje, jaký je cenový rozdíl ve stejných produktech mezi dodavateli. I když se v posledních letech včetně roku 2018 rozdíly mezi dodavateli snižovaly a index tak klesal, mezi čtvrtým kvartálem loňského roku a prvním měsícem roku letošního došlo výraznému zvýšení rozdílů cen – a tedy příležitostí výrazně ušetřit.
Zatímco v srpnu se hodnota indexu úspor pohybovala vůbec nejníž za celý rok 2018, už v říjnu se rozdíly mezi dodavateli začaly prohlubovat a poté křivka indexu zamířila strmě vzhůru. Letos v lednu se pak hodnota indexu úspor zastavila na částce 4 617 korun – to je oproti již zmiňovanému srpnu rozdíl skoro 1 200 korun. To může pro Čechy znamenat roční úsporu až 55 tisíc korun, a to jen díky změně dodavatelů.
Tisková zpráva Porovnej24.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *