Čtvrtek 13. května. Svátek má Servác.

V červnu bylo vyhlášeno nejvíce bankrotů obchodních společností za dva roky

12.07.2016 05:07 Tisková zpráva:

V červnu roku 2016 bylo vyhlášeno 118 bankrotů obchodních společností, což je o 48 bankrotů více než v květnu. Počet bankrotů obchodních společností se tak meziměsíčně zvýšil téměř o 70 % a byl nejvyšší za poslední dva roky. Naopak počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se v červnu meziměsíčně snížil na 612, což je o 42 bankrotů méně než v květnu.

Počet podaných návrhů na bankrot se však snížil v obou kategoriích. V červnu bylo podáno 157 návrhů na bankrot obchodních společností, tedy o 4 méně než v květnu, a 745 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů, což je o 69 méně než o měsíc dříve. Počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů byl v červnu druhý nejnižší v tomto kalendářním roce.

Za poslední rok, tedy v období od července 2015 do června 2016, bylo vyhlášeno 927 bankrotů obchodních společností, o 207 bankrotů méně než v předchozím období. Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů dosáhl za poslední rok 7 616 bankrotů, což je o 619 bankrotů méně než v minulém období.

„Červnový skokový nárůst počtu bankrotů obchodních společností je spíše jednorázovým výkyvem než změnou dlouhodobého trendu. Ten zůstává i nadále pozitivní, což potvrzuje i klesající počet návrhů na bankrot obchodních společností,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V posledních 12 měsících připadlo na 10 000 obchodních společností nejvíce bankrotů v Moravskoslezském kraji (29,9 bankrotu) a v Jihomoravském kraji (28,4 bankrotu). Nejméně to bylo v Karlovarském kraji (12,3 bankrotu) a dále v Praze a ve Středočeském kraji (shodně po 16,9 bankrotu)

Meziročně se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů snížil ve většině krajů. Největší pokles zaznamenal Pardubický kraj (- 22 %). Naopak v Praze, kraji Vysočina, Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů meziročně zvýšil.

Osobní bankroty

V červnu bylo vyhlášeno 1 516 osobních bankrotů, což je o 40 více než v květnu. Zároveň bylo podáno 1 669 návrhů na osobní bankrot, tedy o 174 méně než v květnu.

Meziročně se počet osobních bankrotů snížil v sedmi krajích. Nejvíce v Jihomoravském kraji (‑ 18 %). V Moravskoslezském a v Královéhradeckém kraji se jejich počet nezměnil.  K nejvyššímu růstu došlo v Libereckém kraji (+ 10 %).

Na 10 000 obyvatel připadlo v průměru téměř 16 osobních bankrotů. Nejvíce to bylo v Karlovarském kraji (28,9 bankrotu) a v Ústeckém kraji (26,6 bankrotu). Nejméně pak v kraji Vysočina (7,7 bankrotu) a v Praze (9,6 bankrotu).

„V krátkodobém srovnání dochází u osobních bankrotů k určitým výkyvům, dlouhodobý trend však ukazuje na jejich pozvolný pokles. Během posledních 12 měsíců jsme zaznamenali o 4 % méně osobních bankrotů než v předešlém období, což ukazuje na to, že dynamika poklesu se mírně snižuje,“ dodává Věra Kameníčková.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *