Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

V Evropě v 1. pololetí vzrostl objem spotřebitelských úvěrů meziročně o 8,5 %

20.12.2018 09:12 Tisková zpráva:

Evropský trh se spotřebitelskými úvěry v letošním prvním pololetí meziročně vzrostl o 8,5 % na 172,6 miliardy eur. Vyplývá to ze statistik evropské federace Eurofinas, která zastřešuje poskytovatele spotřebitelských úvěrů (osobních půjček, revolvingových úvěrů, financování v místě prodeje), hypoték a financování automobilů pro domácnosti ze sedmnácti zemí. Českou republiku v Eurofinas zastupuje Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).

Největší meziroční růst zaznamenaly v prvním pololetí letošního roku litevský trh (o 32,8 %), turecký trh (o 24,0 %) a portugalský trh (o 22,7 %). Výrazně rostly i největší evropské trhy – německý o 9,5 %, britský o 9,9 %, španělský o 14,5 % a italský o 8,6 %. V žádné ze sledovaných zemí nedošlo k poklesu obchodů. Uvedené procentuální změny přitom zohledňují kurzový vývoj v jednotlivých státech.

Prostřednictvím spotřebitelských úvěrů byla v letošním prvním pololetí v Evropě financována osobní vozidla za 56,3 miliardy eur, což představuje meziroční růst o 9,6 %. Nejsilnější meziroční navýšení ve financování osobních automobilů pro domácnosti nahlásily Portugalsko (26,0 %), Turecko (19,0 %) a také Česká republika (16,4 %).

Celkově členské firmy ČLFA, která vyjma bank sdružuje nejvýznamnější tuzemské hráče v oblasti spotřebitelského financování, poskytly v prvním pololetí tohoto roku domácnostem 16,2 miliardy korun, tedy o 4,1 % více peněz než ve stejném období loňského roku.

„Kategorie osobních automobilů, nových i ojetých, je letos hlavním tahounem nárůstu objemů obchodů v rámci financování domácností. Lidem se daří, rostou jim mzdy, v době rekordně nízké nezaměstnanosti se nebojí o práci, a tak jsou odvážnější i při plánování svých rodinných výdajů,“ říká generální tajemník ČLFA Jaroslav Krutilek.

Tisková zpráva ČLFA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *