Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Ve stavebním sektoru povolily ledy

08.04.2019 09:04 Tisková zpráva:

Výstup stavebnictví byl v únoru ve srovnání s minulým rokem o 5,8 % vyšší. Rtuť teploměru se pohybovala na příznivějších hodnotách, což se odrazilo i na oživení v tomto sektoru. Z lednového propadu se zotavila jak oblast inženýrského stavitelství, tak i pozemního. To bylo dáno i tím, že únorová čísla již nebyla zatížena tak vysokou srovnávací základnou, jako tomu bylo v lednu. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 5,1 %, produkce v inženýrském stavitelství pak o 9,6 %.

V letošním roce by hlavním tahounem stavební výroby mělo být inženýrské stavitelství. Velké množství projektů je naplánováno jak v oblasti silniční, tak i železniční infrastruktury. Solidní by měla zůstat i poptávka po rezidenčním bydlení, ač ta má svůj boom již zřejmě za sebou. Nedostatkem zakázek by stavaři v letošním roce trpět neměli. Svůj kalendář mají podle průzkumu společnosti CEEC zaplněný na tři čtvrtě roku dopředu.

Největší brzdou sektoru zůstane nedostatek pracovní síly. To je i jeden z hlavních důvodů, proč v letošním roce očekáváme zpomalení výstupu sektoru z loňských 8,4 % na letošních 0,5 %. Předpokládáme, že v důsledku převisu poptávky nad nabídkou bude letos pokračovat růst cen stavebních prací. Otázkou však je, zda bude robustní natolik, aby vykompenzoval rostoucí mzdové náklady. Jinak budou stavaři muset ukrajovat ze svých marží.

Jana Steckerová
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *