EUR 25.475

USD 22.544

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.475

USD 22.544

22. 08. 2018

Velká poptávka po průmyslových prostorech v České republice pokračuje

 

Společnost CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, publikovala nejnovější analýzu trhu průmyslových realit. Na trhu nadále panuje velmi nízká míra neobsazenosti od 4 % a více než polovina prostor ve výstavbě již má své budoucí nájemce. Hlavním tahounem poptávky jsou výrobní podniky. 


Trh pronájmu komerčních průmyslových realit byl i ve druhém čtvrtletí letošního roku pod silným tlakem poptávky, o čemž svědčí velmi nízké procento nepronajatých prostor, jež se drží pod úrovní 4 % již od poloviny minulého roku – aktuálně je na úrovni 3,7 %. Pronajato a předáno k užívání, nebo sjednán předpronájem (take-up), bylo 220 tisíc m2, což je o 14,3 % víc než v prvním čtvrtletí letošního roku. Celková aktivita na trhu za první a druhé čtvrtletí vzrostla o 15 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku.
„Bezmála polovina poptávky ve druhém čtvrtletí roku 2018 po pronájmech velkých průmyslových prostor, přesněji 44 %, připadá na výrobní podniky, a to navzdory rekordně nízké úrovni nezaměstnanosti. Česko podle všeho zůstává atraktivním místem pro výrobu, nejspíše i proto, že rozdíl v tuzemských mzdách a platech v Německu se ve výrobní sféře od roku 2008 zásadně nezměnil. Řada podniků navíc využívá přesunu výrobních kapacit ke zvýšení míry automatizace a náhradě lidských pracovníků stroji,“ říká Bert Hesselink, Head of Industrial & Logistics v CBRE.
Přestože na trhu ve druhém čtvrtletí přibylo 170 tisíc m2 komerčních průmyslových prostor (celkově je v ČR k dispozici 7,4 milionu m2), je to o pětinu méně než v prvním čtvrtletí. Navíc schází zejména velké budovy nabízející přes 10 tisíc m2 – takových je v současné době v Česku jen sedm. Většina prostor ve výstavbě má své uživatele ještě před dokončením – v současné době se jedná přibližně o 60 %. Tuto skutečnost potvrzuje i největší transakce uzavřená ve druhém čtvrtletí – přednájemní smlouva na 24 700 m2, kterou uzavřela logistická společnost Europe Huajie Development s Panattoni Prague Airport II.
Další podrobnosti o vývoji trhu naleznete v infografice CBRE Research shrnující hlavní trendy a vývoj ve druhém čtvrtletí (odkaz).
Tisková zpráva: CBRE

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Vývoj realitního trhu 2021

Proč ceny nemovitostí stále rostou? Co přinese nový rok?

Negativní očekávání kvůli krizi způsobené pandemií koronaviru se zatím rozhodně nevyplňují. Někteří odborníci očekávali, že lidé nebudou mít na koupi nemovitostí peníze a budou se s nejistotou dívat do budoucnosti. Kvůli tomu pak nebudou kupovat nemovitosti a brát si hypotéky. Jenže opak je pravdou.

Text: Monika Lukešová

04. 01. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.