EUR 25.325

USD 23.768

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.325

USD 23.768

02. 07. 2014

0 komentářů

Subjekty:
CENTRAL GROUP

Velký průzkum CENTRAL GROUP: Největší zájem je o dispozici 2+kk, tři z pěti zájemců požadují hluboce podprůměrnou cenu

 


 

Nový byt o dispozici 2+kk v Praze 4 nebo Praze 10 za kupní cenu do 40 tisíc korun za metr čtvereční vč. DPH. Ideálně ve třetím nebo vyšším podlaží, v docházkové vzdálenosti od nákupního centra a maximálně 40 minut hromadnou dopravou od místa pracoviště. Přesně tak si své ideální bydlení představuje většina respondentů průzkumu. 

Realitní stálice: Levný byt 2+kk v Praze 10

Přinejmenším polovina ze zmíněných kritérií přitom není dlouhodobě žádným překvapením. Mladé páry, singles a realitní investoři, kteří v Praze tradičně tvoří nejsilnější skupiny zájemců o nové byty, logicky preferují menší a cenově dostupné nemovitosti. Pro dispozici 2+kk hlasovalo v průzkumu společnosti CENTRAL GROUP celkem 38 % respondentů, na druhém místě s 32 % skončily jednopokojové byty. Dispozici 3+kk by si pak vybralo 21 % zájemců. 

Z hlediska lokality by totožné procento zájemců – přesně 22 % – zvolilo Prahu 4 a Prahu 10. Na třetím místě se 17 % by se umístila Praha 5 následovaná Prahou 9 s 9 %. Ve všech případech jde o největší rozvojové oblasti metropole, v nichž se staví tisíce nových bytů. Naopak ostatní městské obvody zaznamenaly jen okolo 5 % preferencí či ještě méně.

„Každý by sice rád bydlel v centru města, ale po pohledu na ceníky developerských projektů v těchto lokalitách lidé své plány rychle přehodnotí. U lokalit s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností přímo v místě se totiž výhoda centra města smazává a naopak nastupuje výhoda nižší pořizovací ceny. Nicméně i v centru města by měly existovat větší projekty s cenově dostupnými byty, ne jen developerský luxus,“ myslí si Jiří Vajner, obchodní ředitel developerské společnosti CENTRAL GROUP.

REKLAMA

Jeho slova potvrzují i cenové preference kupujících. Více než polovina všech respondentů, téměř
59 %, uvedla jako svůj cenový strop hranici 40 tisíc korun za metr čtvereční vč. DPH. Tedy zhruba cenovou úroveň nejlevnějších projektů na okraji metropole. Dalších více než 31 % zájemců by rádo nakoupilo ještě výhodněji – maximálně za 30 tisíc korun za metr. Což je hranice, která se v současné době v Praze hledá jen těžko. Naopak více než 40 tisíc za metr by bylo ochotno vydat pouze 7 % kupujících a padesátitisícovou hranici jsou ochotny překročit jen 3 %.

Blízko do obchodu i do práce

Ochotu zájemců vyměnit centrální lokalitu za okraj Prahy dokládají i další preference. Jen 14 % respondentů požaduje, aby jim cesta z bytu do zaměstnání trvala méně než 20 minut. Do 40 minut, což je hranice, kterou splňují i velké cenově dostupné projekty na okrajích metropole, by se rádo vešlo 62 % zájemců a dalších 21 % by rádo do zaměstnání dorazilo do hodiny. Déle jsou ochotni cestovat jen 3 % respondentů. 

Z pohledu občanského vybavení lokality preferuje 65 % zájemců blízkost nákupního centra, obchodů a služeb. Dalších 22 %, především z řad rodičů, dává přednost mateřské nebo základní škole v docházkové vzdálenosti. Blízkost jiných objektů občanské vybavenosti, například zdravotnických či kulturních zařízení, lidé příliš neřeší.

REKLAMA

Omezený rozpočet a nákupy na investici

Již v závěru loňského roku informovali analytici společnosti CENTRAL GROUP o dílčích závěrech po prvních třech měsících běhu průzkumu. Respondenti v něm mimo jiné uvedli, že za nové bydlení jsou ochotni utratit maximálně 2 miliony korun (38 %), resp. do 3,5 milionu korun včetně DPH (41 %). Téměř čtyři pětiny všech zájemců o nové bydlení (79 %) tedy za svůj limit považují hranici 3,5 milionu korun.

Téměř tři čtvrtiny všech kupujících by své bydlení financovaly hypotékou. Kombinaci vlastních zdrojů a hypotéky preferuje 52 % respondentů, hypotéku dokonce na 100 % hodnoty nemovitosti pak zvažuje 21 % zájemců. Vůbec nejzajímavější je ale ukazatel motivace, která vede zájemce ke koupi bytu. Plných 34 % respondentů totiž uvedlo, že hlavním motivem pro koupi bytu je bezpečná investice s pravidelným výnosem. 

„Všechny tři ukazatele jasně potvrzují dlouhodobě rostoucí význam cenové dostupnosti nového bydlení. O tom, zda bude daný rezidenční projekt na trhu úspěšný, rozhoduje především jeho cenová úroveň ve vztahu k lokalitě. U projektů s rozumně nastavenou cenou pak nákupy na investici přesahují i třetinu všech prodaných bytů, čehož jsme byli svědky například u našeho projektu v Měcholupech,“ uzavírá Jiří Vajner. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *