EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

28. 04. 2021

Více než pětinu ze všech nově uzavřených hypoték tvoří mladí lidé do 30 let

 

Na rekordním zájmu o nové hypotéky, které v březnu 2021 uzavřeli klienti České spořitelny meziročně dvakrát více (počet nových hypoték dosáhl hodnoty 3277 a objem činil 10,5 miliardy Kč), se významně podíleli i žadatelé z řad mladší generace. Podle aktuálních dat České spořitelny tvoří v posledních měsících více než pětinu (na konci letošního března 22,4 %) ze všech schválených úvěrů na bydlení právě mladí lidé do 30 let.  

  • Objem hypoték, které klienti ve věkové kategorii 18-30 let uzavřeli, vzrostl v březnu 2021 meziročně o 87 % a přesáhl hranici dvou miliard korun.
  • Klienti si nejčastěji berou hypotéku s délkou fixace na 8 let a dobu splácení rozloží na 30 let.
  • Mladším zájemcům o financování prvního bydlení významně pomáhá fakt, že Česká spořitelna již více než dva roky nabízí v rámci Prvobydlení 90% LTV a umožní tím klientům řešit nedostatek vlastních prostředků.

Loňský rok byl pro Českou spořitelnu z pohledu nově uzavřených hypoték mimořádně úspěšný a rostoucí zájem o nové bydlení pokračuje i v prvních měsících letošního roku. Za první tři měsíce (leden – březen) dosáhl objem nových hypoték 23,8 miliardy korun, což je o 54 % více než za stejné období před rokem. Průměrná výše hypotečního úvěru u mladých lidí do 30 let se za poslední dva roky zvýšila o 40 %, a to ze dvou milionů na 2 800 000 korun.
“Vysokému zájmu o úvěry na bydlení pomohla řada faktorů spojená s koronavirem – nejen zrušení daně z nabytí nemovitosti, ale i nízké úrokové sazby a poptávka po refinancování hypoték od konkurenčních bank a samozřejmě kvalitní poradenské služby v pobočkách a v síti našich hypotečních specialistů,” říká Filip Belant, šéf tribu Bydlení v České spořitelně.
Fenoménem je refinancování, roste zájem o delší fixace
Na celkovém počtu žádostí o hypotéky se v loňském i letošním roce významným způsobem promítá refinancování. “Přibližně každá čtvrtá z našich hypoték je výsledkem refinancování původně konkurenční hypotéky. Refinancování je jednoznačně fenoménem loňského roku a pokračuje i v prvních měsících letošního roku, tradičně o něj klienti projevují zájem v době nízkých úrokových sazeb. Domnívám se, že jsme nyní na špici tohoto fenoménu,” poznamenává Filip Belant.
Mezi klienty je také patrný rostoucí zájem o dlouhodobé fixace. Zatímco před pár lety klienti nejčastěji volili pětiletou fixaci u nových hypoték, v loňském roce Česká spořitelna zaznamenala zvýšený zájem o delší fixace na 8 let a více. „Vzhledem k předpokládanému pozvolnému růstu úrokových sazeb lze očekávat, že zájem o dlouhé fixace na 8 či 10 let se bude nadále zvyšovat. Proto je klientům v rámci poradenství rozhodně doporučujeme,” dodává Filip Belant.
Z dat Spořitelny vyplývá, že mladí lidé ve věku 18-30 let nejčastěji v žádosti o hypotéku zmiňují jako účel koupi vlastního bydlení (68 %), následuje výstavba (14 %), refinancování (11 %) a rekonstrukce (7 %). U starších žadatelů nad 30 let je tento poměr trochu odlišný. Hypoteční úvěr za účelem bydlení ve vlastním uvádí (49 %), refinancování (30 %), výstavba (11 %) či rekonstrukce a jiné důvody 10 %.
Polovina mladých lidí do 30 let nemá při schválení úvěru spoludlužníka (52 %), jednu osobu, která má stejné povinnosti jako dlužník, uvádí 44 %.
Dostupnost bydlení
Nejvíce hypotečních úvěrů čerpají mladí lidé do 30 let, kteří mají trvalou adresu ve Středočeském kraji, v Praze, v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. „Nejvíce vzrostl zájem o hypotéky v krajích s nejvyšším počtem obyvatel ČR, což souvisí především s dostupností pracovních příležitostí, zároveň bydlení ve Středočeském kraji je cenově dostupnější než v Praze. Fakt, že roste zájem o bydlení zejména v okolí hlavního města, potvrzují i data Českého statistického úřadu, která sledují saldo stěhování podle okresů. Na 1000 obyvatel se do Středočeského kraje v letech 2005-2017 přistěhovalo o 9 lidí více, než se odstěhovalo,” doplňuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

jak získat číslo popisné

Kde a jak získat číslo popisné?

Dostavěné rodinné domy a jiné stavby, pro jejichž výstavbu je nutné stavební povolení nebo ohlášení, musíte označit číslem popisným (resp. evidenčním). Žádost o přidělení čísla se podává prostřednictvím stavebního úřadu příslušnému úřadu obecnímu. Co do žádosti uvést a jak dům následně označit?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

19. 10. 2021

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.