Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Vítáme postoj Vlády ČR k senátnímu návrhu, který chce prostřednictvím Ústavního soudu ČR zavést teritorialitu

21.03.2018 04:03 Tisková zpráva:

Když v únoru tohoto roku podala skupina senátorů návrh k Ústavnímu soudu ČR, kterým chce zrušit právo věřitele zvolit si soudního exekutora a defacto zavést místní příslušnost exekutorů (tzv. teritorialitu), platforma Exekutoři proti teritorialitě to jednoznačně odmítla. „Je to nesystémový a nesprávný krok. Je evidentní, že senátoři se tímto snaží o protlačení tzv. teritoriality, což se jim řádným legislativním procesem nepodařilo v poslanecké sněmovně v minulých letech,“ řekl JUDr. Ondřej Mareš, soudní exekutor z Litoměřic a mluvčí platformy. Dnes, ve středu 21. března, zaujala k tomuto návrhu zamítavé stanovisko také Vláda ČR. Stalo se tak i na základě doporučení ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který už dříve zavedení místní příslušnosti exekutorů odmítl.

„Zamítavé stanovisko vlády ukazuje, že snaha skupiny senátorů dosáhnout zrušení konkurence mezi exekutory a zavedení teritoriality přes Ústavní soud ČR je v první řadě snahou obejít klasické zákonodárné procesy. Přes ty už v minulosti několikrát místní příslušnost exekutorů neprošla. Navíc to byla právě analýza nezávislých odborníků z Vysoké školy ekonomické, kterou si ministerstvo spravedlnosti nechalo v roce 2015 zpracovat a která řekla, že teritorialita by ve svém důsledku znamenala zásadní pokles vymahatelnosti pohledávek. A tedy vymahatelnosti práva v České republice,“ říká Ondřej Mareš a dodává, že považuje za správné, když je v tomto směru ministr Pelikán konzistentní.

Mluvčí platformy Mareš také odmítá argumenty, že teritorialita byla například úspěšně zavedena na Slovensku. „Před pár dny vyšel na portálu Česká justice rozhovor s bývalým slovenským ministrem spravedlnosti Danielem Lipšicem a advokátem Peterem Kubinou, který pro média analyzuje tamní justici. A právě Kubina v tomto rozhovoru popisuje, jak dopadla na slovenský exekuční systém novela, díky které jsou exekutoři k případům přidělování náhodným výběrem namísto toho, aby si věřitel vybral exekutora sám. Po tomto opatření se volalo právě proto, že byl údajně problém v tom, že několik velkých exekutorských úřadů mělo většinu agendy a zbytek prý živořil. Výsledkem je, že nyní živoří všichni a pokud bude situace trvat ještě rok nebo dva roky, velké množství exekutorů podle Kubiny svou činnost ukončí. A to povede právě k nevymahatelnosti práva. Tedy ano, já jsem pro to, abychom se dívali do zahraničí. Ale musíme mít relevantní informace, nejen říct, že na Slovensku se teritorialita zavedla a všichni jsou spokojení,“ zakončuje Ondřej Mareš.

Tisková zpráva Exekutoři proti teritorialitě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *