Pondělí 14. října. Svátek má Agáta.

Vláda dnes projedná Státní energetickou koncepci

22.12.2014 12:12 Tisková zpráva:

Oproti minulé verzi ASEK dává větší důraz na úspory energie, nadále však nezohledňuje jejich plný potenciál. „Návrh nové Státní energetické koncepce stále nevěnuje dostatečnou pozornost spotřebě energie a nepočítá s řadou konkrétních opatření na zvýšení energetické účinnosti, které mohou povzbudit českou ekonomiku,“ uvedl ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub. 

ASEK se nadále prvotně soustředí na hledání nových zdrojů, které by napájely energeticky enormně náročné české hospodářství. Vyplývá to z analýzy, kterou si dříve nechala zpracovat Šance pro budovy. Návrh ASEK vychází z definice tří strategických cílů, kterými jsou bezpečnost, konkurenceschopnost a udržitelnost. Snižování spotřeby energie pak, na rozdíl od nových zdrojů energie, naplňuje všechny cíle. ASEK však klade na první místo zajistit vyvážený mix energetických zdrojů.

„Místo toho, aby vláda v současnosti věnovala odpovídající politickou a manažerskou kapacitu realizaci úspor energie, tak se nadále věnuje přípravě dalších jaderných bloků, které jsou již dnes ekonomicky problematické a pravděpodobnost, že se nakonec nepostaví je značná,“ uvedl dále Holub. Na Ministerstvu průmyslu a obchodu se například koncepční práci ke zvyšování energetické efektivity věnují pouze dva lidé. To je podle Šance pro budovy žalostně málo. 

Vedle ASEK bude dnes vláda projednávat také Národní akční plán pro energetickou účinnost. V něm jsou poměrně kvalitně zpracované scénáře renovace fondu budov, jejich dopad na konečnou spotřebu energie a opatření k jejich realizaci. Velký posun je, že ASEK na strategii renovace budov vůbec odkazuje. Zároveň však ve svém modelu uvádí jako nejprogresivnější úsporný scénář takový, který odpovídá tomu nejméně progresivnímu v Národním akčním plánu. Zároveň v ASEK není uvedena řada důležitých opatření, které v Národním akčním plánu uvedeny jsou. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *