EUR 24.610

USD 24.180

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.610

USD 24.180

26. 02. 2020

0 komentářů

Vnímání bydlení se mění, každý už do vlastního nechce

 

V České republice se mění společenské vnímání nájemního bydlení. Mladší generace už nemají takovou potřebu bydlet ve svém, jakou měli jejich rodiče. Souvisí to také s obecně horší dostupností hypoték a pozdějším věkem, kdy mladí zakládají rodiny. Experti předpokládají, že do budoucna procento lidí bydlících v nájmech poroste. Například v Německu žije v pronájmech již polovina lidí, ve velkých městech i více než 70 %. 

„Je vysoce pravděpodobné, že Česká republika, a především velká města budou tento trend následovat. Trh s nájemním bydlením je v Česku už nyní vyšponovaný, i když jsme loni zaznamenali mírnou stagnaci oproti raketovému růstu cen nájmů v letech 2017 a 2018. Do budoucna klesání cen neočekáváme, spíše mírný nárůst,“ uvedl Martin Březina, jednatel společnosti UlovDomov.cz, která provozuje i službu Ideální nájemce a spravuje portfolio bytů v celkové hodnotě přes 5,7 miliardy korun.

Pronajmout byt dnes není zejména ve velkých městech žádný problém. Během loňského roku byly inzeráty na portále UlovDomov.cz průměrně zveřejněny 12,5 dne. „Hlad po bytech je takový, že 58 procent bytů obsadíme novými klienty do 24 hodin, 80 procent bytů je pak obsazených do 10 dní. Zbytek připadá na atypické a dražší byty,“ vysvětluje Martin Březina. Obecně podle něj ale platí, že čím delší dobu je byt inzerován ještě před tím, než bude volný k pronájmu, tím větší je pravděpodobnost rychlého obsazení.

Největší zájem o byty spadá do letních měsíců. V tomto období mají lidé více času řešit stěhování a studenti se nově nebo opět stěhují do univerzitních měst. Stále platí, že nejrychleji jdou na odbyt menší byty 2+kk nebo 2+1 v běžném standardu. Studentům se byty pronajímají dobře převážně v obdobích před začátkem semestrů. Jejich nároky ale rostou. „Začínají hodně řešit vzhled bytu a nejdou do každé špeluňky. Nicméně studentům se dá pronajmout i byt 4+1, když se uzpůsobí jejich potřebám,“ říká Březina. Většina pronájmů se uzavírá na rok s tím, že pokud jsou obě strany spokojené, nájem se prodlužuje.

Majitelé bytů si stále častěji chtějí prověřovat rizikovost osob, kterým byty pronajmou. Například letos v lednu bylo skrze nástroj Prověření rizikovosti osob provedeno 900 takových prověrek, což znamená meziroční nárůst o 39 procent. Souvisí to s tím, že skoro třetina nájemců mívá problémy se splácením nájemného. „Loni jsme prověřili více než 59 tisíc zájemců o bydlení a 29,5 procenta z nich mělo záznam alespoň v jednom ze šesti analyzovaných rejstříků,“ uvedl Březina. Přímo v exekuci je podle dostupných dat více než osm procent obyvatel republiky.

REKLAMA

Tisková zpráva Ideální nájemce.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022

Ceny nových bytů se dostaly na vrchol, klesat ale nebudou

Růst cen nových bytů v Praze se ve druhém čtvrtletí zastavil. Nové byty se v průměru prodávaly za 145 783 korun za metr čtvereční. Levnějších bytů se přesto zřejmě v dohledné době nedočkáme.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.