Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Všechny dotace na úspory energie mají nově jednotnou internetovou stránku

17.12.2015 11:12 Tisková zpráva:

Stránka www.renovujdum.cz funguje tak, že uživatel nejprve zaškrtne typ nemovitosti (rodinný dům, bytový dům, veřejná budova, komerční budova) a poté zaškrtne, co s nemovitostí zamýšlí, tedy jestli chce renovovat či stavět novou a jestli je z Prahy či mimo Prahu. Portál nakonec nabídne vhodný dotační titul s kompletním popisem, podmínkami, výší alokace apod. Dále pak odkáže na podrobné informace na stránkách příslušného programu.

„V současnosti podpora úspor energie v budovách běží nebo se plánuje minimálně v osmi celostátních programech řízených čtyřmi úřady[1]. To je ukázka resortismu na vládě. Pokud podobný portál nepřipravila sama ministerstva, museli jsme se toho chopit my. Cílem je zpřehlednit informace pro možné žadatele a tím i pomoci čerpání finančních prostředků,“ komentuje ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub důvod, který vedl ke spuštění webu www.renovujdum.cz.

V programech podpory energetických úspor přitom leží do roku 2020 (resp. 2022) celkem 65 miliard korun. Složitost systému podpory však může ohrozit vyčerpání celé částky. „Energeticky úsporné stavebnictví může přinést až 1 % procento HDP a 35 tisíc pracovních míst ročně. Je ale potřeba koordinace ze strany státu. Proto dlouhodobě usilujeme o jednotný, kontinuální program podpory energetických úspor. Stavebnictví potřebuje stabilitu a jistotu, žadatelé o podporu zase administrativně jednoduchý a přístupný program. Web renovujdum.cz je, jak doufám, jen mezistupeň k takovémuto jednotnému programu,“ věří Holub. 

Internetové stránky vznikly po konzultacích a za podpory ministerstev průmyslu, životního prostředí a ministerstva pro místní rozvoj. Tyto resorty také přislíbily dodávat na web aktuality. Spravovat ho zatím bude zdarma aliance Šance pro budovy s příslibem, že jej nikdy nepoužije k reklamním účelům či k propagaci konkrétní firmy či technologie.

Webový portál také nabízí ke stažení přehlednou tabulku s výčtem všech programů. Ta je přiložena i k této tiskové zprávě, a to včetně vizuálního srovnání se situací v Německu.[1] Podpora energetických úspor je roztříštěna do následujících programů: Operační program Životní prostředí (MŽP), Integrovaný regionální operační program (MMR), Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (MPO), Operační program Praha – pól růstu ČR (MHMP), Nová zelená úsporám (MŽP), program Panel (MMR), program Jessica (MMR), program Efekt (MPO).

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *