EUR 24.495

USD 21.400

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.400

30. 04. 2019

Vyjádření CENTURY 21 k návrhu zákona o realitním zprostředkování

 

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky minulý týden schválila v prvním čtení návrh zákona o realitním zprostředkování a doporučila jej k projednání výborům. CENTURY 21 vítá snahu o kultivaci prostředí realitních zprostředkovatelů, ale v současném znění zákona nachází nejeden zásadní problém. 


Jsme si plně vědomi, že pro většinu lidí je investice do bydlení často tou nejvyšší za celý život. Naprosto si uvědomujeme odpovědnost realitního zprostředkovatele, který se na takovém rozhodnutí podílí a měl by být profesionálním průvodcem této transakce, kterou neděláme každý den. Proto podporujeme, aby došlo k převodu na vázanou živnost spojenou s průběžným vzděláváním a přiměřenou certifikací.
Za zcela nesmyslný ovšem považujeme záměr, aby realitní zprostředkovatel musel mít vysokoškolské vzdělání. Jako kancelář s dlouholetým know-how z téměř 80 zemí světa víme, že vysokoškolské vzdělání opravdu nedává předpoklady pro kvalitní práci makléře a ve světě taková podmínka neexistuje. Zprostředkovatel samozřejmě musí mít dostatečné množství znalostí, ale vysokoškolské vzdělání rozhodně nijak nepomůže větší ochraně spotřebitele.
Nepřiměřené nároky na profesi realitního makléře povedou k postupnému úbytku zprostředkovatelů a snížení konkurence, což může přinést zvýšení provizí za zprostředkování. Konečným důsledkem je ohrožení samotného spotřebitele, klientů, kteří pak budou řešit nákupy nemovitostí na vlastní pěst, a vystaví se tak extrémnímu riziku.
Akademické vzdělání aktuálně nenabízí požadovaný obor pro profesionalizaci realitních makléřů. Toto bude mít za důsledek, že tři až pět let po vyhlášení nového realitního zákona nebudou moci vstoupit na trh noví realitní makléři. Tudíž k očekávanému ozdravnému procesu v realitním oboru v nejbližší době nedojde.
Média sice často zmiňují přemrštěný počet makléřů, kterých by mělo být na českém trhu okolo 14,5 tisíce. Podle našich informací je ale reálný počet opravdu aktivních zprostředkovatelů výrazně nižší, neboť makléře nic nenutí při konci práce v realitách zrušit danou živnost a některé sítě podporují tzv. příležitostné makléře. K pročištění stavu by měl vést právě převod na vázanou živnost a certifikace.
Pokud zákon projde ve formě, která bude obsahovat přiměřené požadavky na vzdělání realitních zprostředkovatelů, pak tento krok směřující k ochraně spotřebitele a kultivaci trhu vítáme. V případě nutné certifikace nebude mít CENTURY 21 zásadní problém se vzděláváním makléřů nováčků díky již několik let fungující AKADEMII CENTURY 21, ve které nováčci ne dříve než po šesti měsících obdrží certifikát na základě písemných a ústních zkoušek.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.7 Aktuální výše Hypoindexu

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%
Historie vývoje


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *