EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

26. 06. 2019

0 komentářů

Vylepšete si letní klima v panelovém bytě

 

Většina obyvatel panelových domů se v létě doma potýká s horkem.
A vadí jim. Byty chladí přes noc otevřenými okny, přes den zatahují žaluzie a pouštějí ventilátory. Jen asi 7 procent má, podle průzkumu finanční skupiny Wüstenrot, instalovanou klimatizaci. Investicí v řádech nižších desítek tisíc korun přitom lze vyřešit tepelný komfort na dlouhé roky nejen při letních vedrech, ale i při vytápění v zimních měsících.

Loading



 


Po chladnějším jaru se o slovo přihlásily letní teploty, které v případě panelových bytů šplhají k tropickým hodnotám. Pro více než 8 z 10 obyvatel paneláků to bude opět znamenat horko, které většina z nich špatně snáší.
 
Odborníky doporučované optimální teploty v místnostech

Obývací pokoj 20–21 °C
Ložnice 16–18 °C
Kuchyně 18 °C
Chodba, schodiště 10–15 °C
Koupelna 24 °C

 
A jak Češi vysoké teploty v bytě řeší? Jak ukázalo dotazování Wüstenrotu, Češi bydlící v panelácích nejčastěji otevírají na noc okna, polovina k tomu přes den zatahuje žaluzie, třetina pouští ventilátory. Čtvrtina věří, že pomůže mít okna neustále otevřená alespoň na ventilaci a stejné množství zase okna raději zavře. Ať už patříte k jakékoliv skupině, vězte, že ani jedna metoda není příliš účinná. Z pohledu odborníků je nejefektivnější volbou klimatizační jednotka, která dokáže zajistit tepelný komfort v letních měsících, kdy příjemně chladí, snižuje vlhkost vzduchu a zároveň ho čistí od prachových částic a bakterií, zároveň ji ale velmi dobře využijete i v zimně jako účinný a rychlý zdroj tepla.
 
„Byty se dají přes noc částečně vyvětrat a ochladit, pokud je venkovní teplota vzduchu v noci nižší než v interiéru. Otázkou je, zda lze v bytech zajistit takovou cirkulaci, aby se vnitřní ohřátý vzduch opravdu za venkovní vyměnil. Slunné strany bývají přes den teplejší než samotné byty, takže vstupující vzduch ventilačními otvory může mít paradoxně zcela opačný efekt než zchlazující“, vysvětluje Jakub Mysliveček, odborník přes klimatizace ze společnosti Klimavex CZ.  „Pro panelové byty je vhodným a i nejekonomičtějším řešením nástěnná klimatizace umístěná několik centimetrů pod stropem. Ta se skládá z vnější a vnitřní klimatizační jednotky. Pozice v jednotlivých místnostech se přizpůsobuje interiéru, často se montují nad dveře, kde je většinou volný prostor a vzduch se lépe míchá mezi místnostmi,“ radí dále odborník.
 
Balkon nebo lodžii, které jsou pro umístění jednotky vhodné, mají tři čtvrtiny dotazovaných obyvatel paneláků. Pro ty zbývající se nabízí alternativa instalace vnější klimatizační jednotky přímo na plášť domu, například pod okno, kvůli snadnému přístupu v případě opravy a údržby, anebo na střechu, pokud se byt nachází v posledním patře. „V obou těchto případech je nutné nechat schválit instalaci od SVJ, ale záleží na místě instalace a podmínkách. Minimálně je dobré takový záměr oznámit,“ doplňuje Mysliveček. Instalace klimatizační jednotky vyžaduje přívod elektřiny, sekání a instalaci do panelu i svářečské zkušenosti. Podle Myslivečka je proto více než žádoucí svěřit montáž do rukou odborníků: „Doporučuji přizvat odborníky na místo předpokládané instalace už od začátku záměru, nechat je zpracovat technickou a cenovou kalkulaci s doporučením vhodných jednotek od kvalifikovaných a prověřených firem. Výhodou je, že firma nese záruku za instalaci. Vhodné je domluvit se rovnou i na pravidelných servisních kontrolách,“ doporučuje dále Mysliveček.
 
Investice do kvalitní klimatizace není z nejnižších, v případě panelových bytů se pohybuje v několika desítkách tisíc korun, ale jednoznačně se vyplatí. Při životnosti zhruba patnáct let máte na dlouhé roky postaráno o osvěžující chládek v letních parnech, i o zajímavou alternativu pro vytápění v zimě. Pokud vás stoupající teploty přiměly k úvahám pořídit si klimatizaci ještě letos, může vám při splnění tohoto přání pomoct Půjčka ProBydlení od Wüstenrotu. „Naši půjčku lze využít jak na nákup klimatizační jednotky, tak na její montáž. Splátky si můžete rozložit dle svých finančních možností na 6 až 22 let, zároveň vám budeme garantovat pevnou měsíční splátku po celou dobu splácení, takže nemusíte mít obavy z rostoucích úrokových sazeb,“ vysvětluje odborník ze společnosti Wüstenrot David Krček. Rozšiřte už letos řady spokojených uživatelů klimatizace a vytvořte si doma příjemnou oázu, kam se budete v teplých letních měsících těšit.
 
*Průzkum byl realizován prostřednictvím platformy Instant Research v květnu 2019, na vzorku 525 Čechů ve věku 18–65 let.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Pokojová teplota

Jaká je běžná pokojová teplota v zemích EU

V souvislosti s nastávající zimou a energetickou krizí se objevila řada tipů, jak ušetřit na topení. Každé snížení topení o 1 °C může totiž ušetřit až 7 % účtu za vytápění v domácnosti. Průměrná teplota v domácnostech v EU je podle statistik 22 °C, ale platí, že je možné bez problémů fungovat jen při 19 […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

19. 10. 2022

Nemovitosti: chaty a chalupy a koronavirus

Dovolená v bytě? Díky, nechci. Češi touží po chatách takřka kdekoliv

Další lockdown, rok žádná pořádná dovolená a světlo v temném tunelu v nedohlednu. Vypadá to, že letošní rok budeme znovu trávit převážně v České republice. To není černý scénář, ale realita, se kterou počítá mnoho Čechů. Proto také raketově roste zájem o chaty, chalupy, ale i pozemky, kde se rekreační nemovitost dá postavit.

Text: Monika Lukešová

04. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *