Úterý 24. října. Svátek má Nina.

Výsledek potvrzen. Loni banky poskytly hypotéky za 154 mld. Kč. Bude rok 2015 rekordní?

27.01.2015 08:01 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Objem sjednaných hypoték v posledním měsíci loňského roku vystoupal podle dat serveru hypoindex.cz na 14,4 miliardy korun*, což je nejvyšší prosincová hodnota v dosavadní historii a druhý nejúspěšnější měsíc za celý loňský rok. Celkově v prosinci bylo podepsáno 7995 hypoték, takže průměrná výše sjednaného hypotečního úvěru skokově narostla na 1,8 milionu korun. K této hranici se ukazatel průměrné výše úvěru vyšplhal naposledy v prosinci 2008 a od té doby jen zřídkakdy průměr vystoupal na 1,7 mil. Kč.

Růst průměrné výše úvěrů souvisí jednak s nárůstem cen nemovitostí, ale především s rekordně nízkými úrokovými sazbami. Klienti nyní jednak dosáhnou na vyšší částky a zároveň v menší míře zapojují vlastní prostředky, které při stávajících nízkých sazbách investují raději jiným způsobem, nebo si je ponechávají v rezervě.

clipboard0562

150 + 4,5 miliardy za nereportující banky

V součtu za celý loňský rok banky podle dat serveru www.hypoindex.cz poskytnuly 88 810 hypoték v celkovém objemu 149,7 miliardy korun. Necelých 150 mld. Kč však není kompletní výsledek celého trhu, neboť v tomto čísle není započtena produkce mBank, Oberbank, Fio banky a WSPK. Po započtení i těchto poskytovatelů, jejichž produkci odhadujeme na 4,5 mld. Kč, činí celková suma sjednaných hypoték avizovaných 154,2 miliard korun. Tento výsledek je nejrelevantnější za celý hypoteční trh, neboť je složen z kompletních dat všech poskytovatelů hypoték působících na českém trhu.

Do výše uvedených čísel je třeba ještě zasadit výsledek publikovaný Ministerstvem pro místní rozvoj, které spočítalo, že banky v loňském roce rozpůjčovaly prostřednictvím hypoték 143,4 miliard korun. Rozdíl 6,3 miliard, který je mezi statistikami MMR a FINCENTRUM HYPOINDEXU, vyplývá ze skutečnosti, že v datech MMR kromě výše uvedené čtveřice bank (mBank, Oberbank, Fio banky a WSPK) chybí ještě Expobank (dříve LBBW Bank) a Equa Bank.

clipboard0563

Refinancování na ústupu

V loňském roce jednoznačně oslaboval trend refinancování. Podle našeho odhadu, který vychází z dat České národní banky, míra refinancování dosahovala zhruba 23 %, což v celoroční produkci znamená zhruba 35 miliard korun. V roce 2013 při odhadované 35% míře refinancování objem refinancovaných úvěrů dosahoval více než 55 miliard korun. Pro banky, ale obecně i ekonomiku jako celek jsou to pozitivní čísla, která reflektují oživení na realitním trhu a menší fluktuaci klientů na trhu hypoték.

ROK 2015: Banky se letos opět přiblíží 200 mld. Kč 

Stavební spořitelny v letošním roce opět budou pod tlakem rekordně levných hypoték a je otázkou, jestli se jim podaří najít nové cesty, jak své úvěry klientům nabídnout. Vzhledem ke stávající situaci na trhu hypoték a chování stavebních spořitelen se však odhadujeme, že objem sjednaných úvěrů se bude pohybovat zhruba na úrovni 40 miliard korun.

V oblasti hypoték náš odhad vývoje v roce 2015 stavíme jako obvykle na dvou scénářích – konzervativním a optimistickém. V konzervativním scénáři, který počítá se stagnací reálné ekonomiky, očekáváme objem poskytnutých hypoték zhruba na úrovni 145 miliard korun. V optimistickém scénáři předpokládáme meziroční nárůst objemu sjednaných hypoték až k 160 miliardám korun. Což by znamenalo posunutí dosavadního objemového maxima z roku 2013.

V tuto chvíli počítáme v našem odhadu se střední hodnotou 152,5 miliard korun, kterou budeme v průběhu roku upřesňovat.

Hlavními předpoklady pro naplnění optimistického scénáře a dosažení rekordních hodnot je pokračující oživení reálné ekonomiky, růst realitního trhu a výstaveb, zachování stávajících rekordně nízkých sazeb a ochota bank půjčovat. Vzhledem k tomu, že banky mívají v současnosti problém s umístěním likvidity, očekáváme, že hypotéky pro ně budou prioritou i v roce 2015.

* Pozn. ve statistikách nejsou započteny hypotéky mBank, Oberbank, WSPK, Fio banky, které svoje výsledky portálu hypoindex.cz nereportují

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR), ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *