Čtvrtek 23. května. Svátek má Vladimír.

Vysoká základna srazila stavebnictví na kolena

15.03.2019 09:03 Tisková zpráva:

Stavební výroba v lednu v meziročním vyjádření poklesla o 13,2 %. Ve srovnání s loňským lednovým mimořádně silným růstem o skoro 33 % to ale nemohlo dopadnout jinak. Loňský leden byl velmi teplý, takže řada stavebních prací mohla začít dříve, zatímco v letošním roce stavitelé takové štěstí neměli. Lednový propad je tak především důsledkem vysoké srovnávací základny. Produkce v pozemním stavitelství meziročně poklesla o 13,1 %, produkce v inženýrském stavitelství pak o 13,7 %.

Kromě špatného počasí stavební sektor bojuje i s nedostatkem pracovních sil. To je možné řešit i najímáním pracovníků ze zahraničí. Podle průzkumu společnosti CEEC si v závěrečném čtvrtletí loňského roku podala žádost o zahraniční pracovníky s vízem třetina ředitelů stavebních společností. Problém ovšem je, že získání takového pracovníka trvá až šest měsíců, což firmám komplikuje plánování zakázek. Zjednodušení legislativy na tomto poli by tak mohlo stavebním firmám značně zjednodušit život.

Poptávka po stavebních pracech bude v letošním roce už o něco nižší. V důsledku poklesu ziskových marží budou firmy do nových výrobních kapacit investovat o něco méně. Rostoucí úrokové sazby, přísnější regulace, i vysoké ceny budou částečně tlumit i poptávku po rezidenčním bydlení. Za celý letošní rok tak očekáváme, že stavebnictví přidá pouze 0,5 %, po loňských 8,4 %.

Jana Steckerová
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *