EUR 24.310

USD 21.427

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.310

USD 21.427

11. 03. 2019

Vyšší náklady na bydlení ženou inflaci vzhůru

 

Po lednovém skoku, kdy se inflace dostala na 2,5 %, její růst pokračoval – podle očekávání – i v únoru. Tentokrát se dostala už na 2,7 % a znovu se tak vzdálila cíli centrální banky, nicméně stále zůstává v jejím tolerančním pásmu.  


Za únorovým zvýšením cen můžeme najít především potraviny a sezónně dražší rekreace. Pokračující výprodeje naproti tomu zlevnily oblečení a obuv, méně utratili spotřebitelé i za alkohol.
Pokud se podíváme, co táhne meziroční inflaci nahoru, nalezneme zcela nepřekvapivě, že za polovinu současné inflace „vděčíme“ rostoucím nákladům na bydlení. Nájemným počínaje, energiemi a vodou konče. Zvlášť silný je přitom nárůst cen elektřiny, která je nyní v průměru dražší o téměř 9 %. Nájemné sice roste ani ne polovičním tempem, nicméně vzhledem k jeho vyššímu podílu na výdajích je jeho zásah do peněženek spotřebitelů citelnější. I když jde jen o 3,8 %, je třeba brát v úvahu, že se jedná „jen“ o průměrné číslo za celou ČR, které vlastně nic nevypovídá o vývoji v jednotlivých místech.
Inflace se znovu vzdálila od cíle ČNB a nejspíše takto vysoká zůstane ještě po několik málo měsíců. Předpokládáme ovšem, že v létě se opět začne rychle vracet do blízkosti dvouprocentní hranice, a to mj. díky loňskému srovnávacímu základu.
Pro ČNB může dnešní číslo sloužit jako argument pro další zvýšení úrokových sazeb, nicméně je třeba mít na paměti, že jde vlastně o starý výsledek. Měnová politika by v každém případě měla spíše hledět do budoucna a brát v úvahu i vývoj v zahraničí. Proto vzhledem k pravděpodobnému zpomalování ekonomiky, pokračující uvolněné měnové politice ECB a nakonec i s ohledem na přetrvávající externí rizika a nejistoty, nemusí ČNB se zvýšením svých úrokových sazeb pospíchat. A to ani s ohledem na dnes zveřejněné číslo. Nakonec ne všechna „stará“ čísla svědčí pro vyšší sazby. V pátek zveřejněné statistiky mezd za očekáváním ČNB naopak výrazně zaostaly.
Petr Dufek
ČSOB

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Fincentrum Hypoindex prosinec 2021: Sazby rostly nejrychleji v historii

Průměrná úroková sazba hypoték rostla v prosinci nejrychleji v celé historii ukazatele Fincentrum Hypoindex, který sleduje hypoteční trh již od roku 2003. Přestože zájem o hypotéky pozvolna opadal, objem poskytnutých hypoték se za celý rok 2021 přiblížil hranici 430 miliard korun. Letos se ale objemy propadnou minimálně o pětinu.

Text: Jana Zámečníková

Foto: Fincentrum Hypoindex

19. 01. 2022

Komentář: ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

V pátek zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 zdejší byty v průměru podražily o 22 %. S takto vysokým nárůstem se ČR drží v čele celounijního žebříčku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *