EUR 25.700

USD 22.127

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.700

USD 22.127

05. 05. 2015

Výstavba v Praze v kleštích, nejistota vede k odlivu investorů, odborníci varují před zastavením rozvoje Prahy

 


 

„V současné době se výstavba v Praze řídí celorepublikovými předpisy, ty ale jsou pro přípravu
i následné posuzování stavebních projektů v Praze zcela nevhodné, mimo jiné proto, že v nich nejsou zohledněna trvalá povodňová opatření a dostupnost MHD. Přitom velká část dnešních územních investičních celků v Praze je právě v jejich blízkosti,“
říká Monika Kofroňová, výkonná manažerka ARTN. Jak dodává, „investoři nemohou z principu podstoupit riziko, že vloží miliony korun do projektu, který nemá určena jasná pravidla, a ta se ještě navíc mohou v době jeho vzniku zásadně měnit.“ Po uplynutí lhůty pozastavení Pražských stavebních předpisů totiž bude nutné rozpracované projekty opět přizpůsobit nové úpravě. 

Věcná novela by podle platného harmonogramu měla být platná od ledna 2016. Již nyní se ale většina odborníků shoduje, že splnění tohoto harmonogramu není příliš reálné. Text není hotov
a novela musí projít veřejným připomínkovým řízením, v němž se očekává komentář ministerstev, městských částí a veřejnosti. V neposlední řadě by podle rozhodnutí Ministerstva pro místní rozvoj měla projít notifikací ze strany Evropské unie, tedy se nedá očekávat její přijetí dříve než za rok.
„V praxi by to znamenalo, že se během následujících 12 měsíců úplně zastaví příprava projektů, a to
se v následujících letech promítne nejen do zpomalení rozvoje města, ale i do odlivu investorů, kteří se rozhodnou pro právně stabilnější prostředí,“
popisuje Kofroňová. 

Termín přijetí věcné novely není jedinou překážkou

Jak ukázala diskuse s představiteli investorů a odborníků, problematický je rovněž rozpor novely
s principy nově připravovaného Metropolitního plánu
, na kterém pracovala Praha poslední 3 roky. Obsah věcné novely představuje odklon od stávající politiky a strategie rozvoje Prahy a její následné „ladění“ pak harmonogram přípravy Pražských stavebních předpisů opět prodlouží. 

REKLAMA

Za nereálnou je v praxi považována také koncepce občanské vybavenosti, kterou autoři věcné novely povyšují na jeden ze základních principů. Pokud se 15 měsíční lhůta pro přijetí novely nestihne, včetně nezbytné notifikace, přijde Praha velmi pravděpodobně o vlastní předpisy natrvalo. „Ohrožena je tím i investiční výstavba samotného hlavního města. Čím komplikovanější tedy novela bude, tím se riziko zásadně zvyšuje,“ upozorňuje Kofroňová.

Ale ani přijetí věcné novely není přitom podle odborníků bezpečná cesta. Automaticky totiž pozastavuje veškerá řízení u projektů, které byly připraveny podle současných celostátních předpisů. Lze předpokládat, že investoři zváží možnost obrátit se na soud, aby jim město uhradilo neúčelně vynaložené milionové náklady,“ uvádí Monika Kofroňová.

Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí na základě proběhlých diskusí a odborných analýz věří, že správnou alternativou, která bude minimalizovat negativní dopady na všechny zúčastněné a především na samotnou Prahu, je jednoduchá novela v této chvíli pozastavených PSP, do které se promítnou zásadní připomínky městských částí, a následně se nechá celý předpis dle požadavku Ministerstva pro místní rozvoj notifikovat. 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Kam kráčí rezidenční trh

„Světlo na konci tunelu můžeme čekat nejdříve v roce 2015,“ uvedl Jan Frait z České národní banky při prezentaci Trend reportu 2012 o trhu nemovitostí. V příštím roce se situace pravděpodobně příliš nezlepší.

Text: Jiří Havelka

20. 12. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.