EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

14. 12. 2020

0 komentářů

Vývoj realitního trhu: Čekají nás další rekordy nebo pád?

 

Za tři kvartály letošního roku se průměrná cena za metr čtvereční u second-handového bytu zvýšila o 12 procent na 92 tis. za metr. Ceny u rekreačních objektů rostly ještě výraznějším tempem. Zatímco první měsíce příštího roku se povezou na stejné vlně zájmu, ve druhé části roku 2021 by mohlo přijít ochlazení poptávky.

Loading



 


Letošní rok byl zajímavý i z hlediska vývoje realitního trhu. Za tři kvartály letošního roku vzrostly průměrné ceny bytů v ČR až o 12 procent. V Praze bylo tempo růstu pomalejší, kdy ceny průměrně vzrostly o 9 procent. Přitom ve třetím kvartále poprvé došlo ke zpomalení tempa růstu cen. Ceny tedy nerostly už tak výrazně jako v minulém období. Jde o předzvěst změn nebo jen krátkodobý výkyv?
Rekordní rekreace
Levné hypotéky lákají další zájemce o koupi nemovitosti. Úrokové sazby jsou na úrovni jara 2017. Banky za letošní rok zřejmě poskytnou rekordní počet úvěrů. Dalšími faktory, který realitní trh povzbudil, je nízká nezaměstnanost a tím i převládající optimismus obyvatel. Pandemie COVID-19 také zvýšila zájem o rekreační objekty i o investiční nemovitosti. Poptávka je vyšší než za obvyklé situace a zatím nevidíme pokles zájmu.
„Na základě aktuálních dat předpokládáme, že v první části roku bude vývoj pokračovat. Ceny nemovitostí dále porostou, ovšem již nižším tempem. S příchodem jara se znovu zvýší zájem o rekreační objekty, kde budou padat nové cenové rekordy. Ceny ostatních nemovitostí budou mírně růst i nadále,“ popisuje Jan Hrubý, generální ředitel RE/MAX ČR. Pokud se podíváme na současný stav cen, průměrné realizované ceny bytů v cihlových domech v Praze ve třetím čtvrtletí poprvé přesáhly cenu 92 tisíc Kč za metr čtvereční podlahové plochy. V panelových domech cena průměrného metru čtverečního bytu přesáhla už 76 tisíc Kč.
Lokalita rozhoduje
Ve druhé polovině roku by mohlo dojít k postupné změně. Úrokové sazby porostou, klesne poptávka po nemovitostech a v různých regionech bude docházet ke změnám trendů. „V horších lokalitách nebo u horších typů nemovitostí (panelové byty před revitalizací) může začít docházet k mírnému poklesu cen, protože při klesající poptávce si kupující budou více vybírat. Dobré lokality, zajímavé nemovitosti a novostavby porostou i nadále. Praha a Brno nadále porostou, ačkoliv tempo růstu bude mírnější než v předchozích letech,“ dodává Jan Hrubý.
Vývoj komerčních nemovitostí
Příchod jara bude předzvěstí větších změn i v oblasti komerčních nemovitostí. Majitelé nemovitostí zaměřených na gastro nebo krátkodobé ubytování jsou nyní v zoufalé situaci. „Restaurace, bary, ubytovny, penziony, či malé hotely vlastněné jedním konkrétním majitelem jsou po extrémně náročném roce v problémech s financováním. Už ve 4. kvartálu letošního roku vnímáme pohyb v nabídce a některé podniky už jsou k prodeji,“ popisuje Tomáš Wildt z Vihorev Investments. Zatím se tato situace projevuje spíše v regionech, ale postupně se dostane i na velká města jako je Praha, Brno či Ostrava. „Už nyní víme o některých menších hotelech na Praze 2 a 3, které jsou v zajímavé lokalitě a jsou připravovány na prodej. Proto očekáváme, že v příštím roce dojde ke zhruba dvacetiprocentnímu nárůstu prodejů v těchto sektorech. Během příštích dvou let pak bude nárůst téměř dvojnásobný oproti současnosti,“ dodává Tomáš Wildt.
Většina budov, které budou na prodej, se bude muset transformovat na jiné využití. Pokud to územní plán a místní regulace dovolí, část nemovitostí se změní na bydlení. Poptávka je neustále vysoká, města jsou zastavěná, a tak jde o zajímavou příležitost pro mnoho investorů. Tam, kde taková změna nebude možná, se bude hledat kombinace bytových a nebytových prostor. U další části se bude hledat jiný podnikatelský záměr. Například z hotelu může vzniknout koncept apartmánů k pronájmu. Na rozdíl od hotelů jsou servisované apartmány poptávány i v současné době. Jde o trend, který v zahraničí prožívá velký rozmach.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *