Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Vzniká názorová skupina Exekutoři proti teritorialitě

14.09.2015 12:09 Tisková zpráva:

„Diskuze o teritorialitě se u nás vedou řadu let. V loňském roce nabraly na intenzitě v souvislosti s poslaneckými návrhy na její zavedení, v dlouhých debatách pak byla rozdělena i samotná exekutorská obec. V rámci uskupení Exekutoři za spravedlivé exekuce jsme společně s kolegy seznamovali odbornou i laickou veřejnost mimo jiné s příklady ze zahraničí, kde buď k teritorialitě vůbec nepřistoupili a fungují na celostátním principu jako v České republice, nebo si místní příslušnost v nějaké formě vyzkoušeli a nyní od ní ustupují. Upozorňovali jsme především na rizika spojená s dramatickým poklesem vymahatelnosti v případě zavedení teritoriálního principu,“ říká JUDr. Ondřej Mareš, LL.M., soudní exekutor v Litoměřicích, který i nyní stojí v popředí nové názorové skupiny jako jeden z jejích mluvčích.  

Mgr. Zuzana Sobíšková, soudní exekutorka z Prahy 6 a druhá mluvčí Exekutorů proti teritorialitě svého kolegu doplňuje: „Po volbách do prezidia Exekutorské komory ČR v březnu letošního roku se zdálo, že nastává jednota uvnitř exekutorského stavu, a dle dohody jsme jako uskupení Exekutoři za spravedlivé exekuce ukončili svou činnost a věnovali se podpoře vedení komory a jeho kroků. Bohužel diskuze o teritorialitě se znovu vynořily v podobě senátního návrhu a zastánci teritoriality z řad Platformy za teritorialitu soudních exekutorů nadále podnikají kroky za zavedení teritoriality. Proto vznikli Exekutoři proti teritorialitě jako názorová skupina exekutorů, která chce být protiváhou prosazovatelů místní příslušnosti a je z části tvořena bývalými členy Exekutorů za spravedlivé exekuce, a z části podporována novými exekutory.“       

Názorová skupina Exekutoři proti teritorialitě chce přispět odborným pohledem na problematiku zavádění teritoriality, ještě více přiblížit ověřenou praxi ze zahraničí a přesvědčit politickou, odbornou i širokou veřejnost o problémech, které by místní příslušnost soudních exekutorů přinesla pro věřitele i dlužníky. Opírat se přitom může i o samotnou analýzu ministerstva spravedlnosti, která v letošním roce přinesla jasný závěr: Teritorialita by kvůli rozdílům ve výkonnosti jednotlivých úřadů výrazně snížila vymahatelnost pohledávek. A to by byl stav, který by neprospěl nikomu.   

Exekutoři proti teritorialitě v brzké době představí webový portál věnovaný tématu teritoriality, a prostřednictvím tohoto i dalších komunikačních kanálů budou prezentovat své postoje a argumenty proti zavedení teritoriality. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *