EUR 25.410

USD 21.683

REPO sazba ČNB 0.75 %

Inflace 4.1 %

EUR 25.410

USD 21.683

Text: Alan Chumchal

19. 08. 2019

Za stejnou službu různé ceny. Češi mohou změnou poskytovatele elektřiny ušetřit až 12 000

Průměrná česká domácnost může za rok změnou poskytovatelů služeb ušetřit až 51 131 Kč. Vyplývá to z dat projektu Index24 za první pololetí tohoto roku. Index již šest let sleduje vývoj útrat domácností a také úspor, kterých lze u jednotlivých výdajů dosáhnout. Největším pravidelným výdajem zůstává pro Čechy i nadále hypotéka, nejvíce se však dá aktuálně ušetřit změnou dodavatele elektřiny – v průměru 12 000 korun, což je meziročně více než dvojnásobný nárůst. 


Za projektem Index24 stojí internetový srovnávač finančních produktů Porovnej24.cz. Index sleduje vývoj cen v oblasti úvěrů, hypoték, povinného ručení, havarijního pojištění, plynu a elektřiny a cestovního pojištění. K velmi dramatickým změnám v poslední době docházelo právě u hypoték, za což nesou vinu zejména četné regulace zavedené ze strany Národní banky. Na začátku roku vzrostla průměrná měsíční cena za hypotéku oproti předchozímu čtvrtletí téměř o 500 Kč, zároveň se však téměř zdvojnásobil tzv. index úspory. Ten sleduje průměrný rozdíl mezi nevýhodnější a nejméně výhodnou nabídkou u dané služby – v lednu tak bylo například možné ušetřit volbou vhodného poskytovatele hypotéky v průměru až 1 259 Kč.
„Po bouřlivém začátku roku se situace na hypotečním trhu poněkud uklidnila, ale i tak klesl průměrný rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší hypotékou jen těsně pod tisíc korun za měsíc. Nejvíc mohou i nadále ušetřit rodiny, za měsíc mohou výběrem nejlepší nabídky uspořit přes patnáct set  korun, tedy skoro dvacet tisíc ročně,“ vysvětluje současný stav na trhu s hypotékami Zbyněk Laisek, zakladatel portálu Porovnej24.cz.
Celkově se index úspor oproti začátku roku mírně snížil, oproti roku 2018 je však i nadále více než o sedm set korun měsíčně vyšší a průměrná domácnost tak může za měsíc na službách ušetřit celkem až 4 261 korun. Stejný vývoj má i celkový index útraty, který měří průměrnou částku, kterou za daný produkt domácnost zaplatí. Od začátku roku sice ceny služeb mírně poklesly, stále jsou však v součtu o více než tisícovku dražší než před rokem. Za měsíc teď průměrná domácnost zaplatí skoro 13 634 Kč.
Nejvíc se dá ušetřit na energiích
Volbou správného poskytovatele se dá ušetřit na všech službách, největší možnosti k úspoře však aktuálně nabízí energie. Největší rozdíly jsou mezi nabídkami jednotlivých dodavatelů elektřiny. Za elektřinu zaplatí průměrná domácnost přes 32 636 korun za rok, což je o 25 % více než loni. Index úspory se ovšem oproti loňskému roku více než zdvojnásobil a dosáhl hodnoty 12 196 Kč. Nejvíce mohou ušetřit senioři, kteří také elektřinu nejčastěji užívají i k vytápění. Při vhodném výběru dodavatele mohou své výdaje snížit skoro o 20 tisíc ročně.
Vyplatí se i správný výběr poskytovatele autopojištění. Ceny povinného ručení i havarijního havarijního pojištění totiž od minulého roku stabilním tempem rostou. „Povinné ručení dnes vyjde v průměru na více než pět a půl tisíce korun za rok, havarijní pojištění pak na více než devět tisíc. V obou případech vzrostla cena oproti minulému roku asi o patnáct procent. Co se týká havarijního pojištění, u toho se cena až na malé výkyvy zvedá od začátku našeho měření,“ komentuje vývoj Laisek. Upozorňuje však, že velké jsou i rozdíly mezi jednotlivými nabídkami. „Index úspory dosáhl u obou druhů pojištění svého maxima v březnu, stále je však výrazně vyšší než loni. U havarijního pojištění navíc roste rychleji než index útraty, od minulého roku o více než pětinu. Pro ty, kteří uvažují o změně poskytovatele či kteří si pořizují nové auto, je to velká přéležitost, jak ulehčit domácímu rozpočtu,“ radí Laisek.
Konec růstu obou indexů?
Celkově oba indexy od začátku roku mírně poklesly, stále se však drží na úrovni výrazně vyšší než před rokem. Dobrou zprávou ale je, že index úspory vzrostl výrazně více než index útraty. Hodnota indexu útraty za všechny měřené služby je v současnosti 13 634 Kč za měsíc, což představuje oproti prvnímu pololetí 2018 nárůst o 8,2 %, oproti lednu 2019 je tato hodnta menší jen o 1 %. Celkový index úspory pak vzrostl od minulého roku o více než 22 % na hodnotu 4 261 Kč měsíčně. Je tedy ta nejlepší chvíle dobře si zkontrolovat, zda za některou ze služeb neplatíte zbytečně víc, než je nutné. Pokud si vše dobře spočítáte a srovnáte, můžete za rok ušetřit desítky tisíc.

Vstoupit do diskuze 1 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti: chaty a chalupy a koronavirus

Dovolená v bytě? Díky, nechci. Češi touží po chatách takřka kdekoliv

Další lockdown, rok žádná pořádná dovolená a světlo v temném tunelu v nedohlednu. Vypadá to, že letošní rok budeme znovu trávit převážně v České republice. To není černý scénář, ale realita, se kterou počítá mnoho Čechů. Proto také raketově roste zájem o chaty, chalupy, ale i pozemky, kde se rekreační nemovitost dá postavit.

Text: Monika Lukešová

04. 03. 2021

Byt - ložnice - postel - bydlí v nájmu

Náklady na bydlení? Rostou pomaleji než ostatní ceny

Náklady na bydlení jsou ostře sledovanou položkou. Vždyť ve spotřebním koši domácností zabírají více než čtvrtinu. Navzdory očekávání v posledních letech rostly pomaleji než ostatní náklady. Tedy, až na výjimky…

Text: Petr Zámečník

07. 12. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • David

    5 září, 2019

    Toto mě stále udivuje, jaké cenové rozdíly se energetice objevují. Až po změně dodavatele k Bohemia energy mi teprve došlo, kolik jsem si léta zbytečně připlácel a musím upřímně říct, že mě trochu štvalo, že jsem na to už nepřišel dřív. Protože jsem co jsem k nim změnil, tak se mi výdaje za energie snížily skoro o 6000 korun a to už přeci jen není zanedbatelná položka. 

    OdpovědětUžíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.