EUR 25.155

USD 23.470

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.155

USD 23.470

27. 06. 2016

0 komentářů

Za vysvědčení své dítě odmění 85 % rodičů, čtvrtina to dokonce dělá bez ohledu na výsledky

 


 

V Česku má odměňování za vysvědčení největší tradici. Děti tu za známky obdarovávají rodiče i prarodiče. 39 % z nich přitom podmiňuje odměnu výbornými školními výsledky. Slováci jsou přísnější. Každý třetí rodič nedá dítěti za vysvědčení nic a 40 % odměnu váže na dobré známky. Poláci a Bulhaři si potrpí na klasifikaci ještě víc. Samé jedničky nebo vyznamenání jsou důvodem k odměně pro 45 % Poláků a dokonce pro 58 % Bulharů. „Z průzkumu také vyplývá, že nejsme zvyklí odměňovat děti za známky v průběhu roku, dělá to jen čtvrtina Čechů a podobné je to na Slovensku. Až polovina Poláků a Bulharů je naopak zvyklá motivovat děti dárky po celý školní rok,“ říká marketingová ředitelka PROFI CREDIT Dana Hakavcová.

Za vysvědčení utratíme v průměru 640 korun

Nejčastější odměnou za vysvědčení od rodičů je u nás společný zážitek, například návštěva cukrárny, kina nebo restaurace. Na druhém místě je finanční odměna a třetí příčku obsazují tradičně hračky. Prarodiče jsou k dětem shovívavější než rodiče. Vnoučata odměňují za snahu ve škole i v případě horších známek. Od babiček a dědečků děti nejčastěji dostávají peníze. „Češi sice své děti za vysvědčení odměňují nejčastěji, do odměny ale investují nejméně peněz, v průměru 640 korun. Slováci sáhnou do peněženky pro 750 korun, Poláky přijde závěr školního roku dokonce na dvojnásobek toho, co české rodiče,“ upozorňuje Dana Hakavcová z jedné z největších úvěrových společností. Zároveň ale dodává, že hodnotnější dárky jako kolo, mobilní telefon nebo počítač také nejsou výjimkou.

Peníze a dárky děti k lepším známkám nemotivují

61 % rodičů přiznává, že odměny za známky nemají na výsledky jejich dětí vůbec žádný vliv. K účinnosti odměn jsou skeptické také dvě třetiny slovenských rodičů. Téměř polovina Poláků a Bulharů se ale domnívá, že děti se pod vidinou odměny učí lépe. Většina malých Čechů si peníze za vysvědčení alespoň z části ušetří.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *