EUR 25.475

USD 22.544

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.475

USD 22.544

27. 06. 2016

Za vysvědčení své dítě odmění 85 % rodičů, čtvrtina to dokonce dělá bez ohledu na výsledky

 


 

V Česku má odměňování za vysvědčení největší tradici. Děti tu za známky obdarovávají rodiče i prarodiče. 39 % z nich přitom podmiňuje odměnu výbornými školními výsledky. Slováci jsou přísnější. Každý třetí rodič nedá dítěti za vysvědčení nic a 40 % odměnu váže na dobré známky. Poláci a Bulhaři si potrpí na klasifikaci ještě víc. Samé jedničky nebo vyznamenání jsou důvodem k odměně pro 45 % Poláků a dokonce pro 58 % Bulharů. „Z průzkumu také vyplývá, že nejsme zvyklí odměňovat děti za známky v průběhu roku, dělá to jen čtvrtina Čechů a podobné je to na Slovensku. Až polovina Poláků a Bulharů je naopak zvyklá motivovat děti dárky po celý školní rok,“ říká marketingová ředitelka PROFI CREDIT Dana Hakavcová.

Za vysvědčení utratíme v průměru 640 korun

Nejčastější odměnou za vysvědčení od rodičů je u nás společný zážitek, například návštěva cukrárny, kina nebo restaurace. Na druhém místě je finanční odměna a třetí příčku obsazují tradičně hračky. Prarodiče jsou k dětem shovívavější než rodiče. Vnoučata odměňují za snahu ve škole i v případě horších známek. Od babiček a dědečků děti nejčastěji dostávají peníze. „Češi sice své děti za vysvědčení odměňují nejčastěji, do odměny ale investují nejméně peněz, v průměru 640 korun. Slováci sáhnou do peněženky pro 750 korun, Poláky přijde závěr školního roku dokonce na dvojnásobek toho, co české rodiče,“ upozorňuje Dana Hakavcová z jedné z největších úvěrových společností. Zároveň ale dodává, že hodnotnější dárky jako kolo, mobilní telefon nebo počítač také nejsou výjimkou.

Peníze a dárky děti k lepším známkám nemotivují

61 % rodičů přiznává, že odměny za známky nemají na výsledky jejich dětí vůbec žádný vliv. K účinnosti odměn jsou skeptické také dvě třetiny slovenských rodičů. Téměř polovina Poláků a Bulharů se ale domnívá, že děti se pod vidinou odměny učí lépe. Většina malých Čechů si peníze za vysvědčení alespoň z části ušetří.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Růst cen rezidenčních nemovitostí v ČR ve třetím čtvrtletí znovu lámal rekordy

Růst cen rezidenčních nemovitostí v České republice ve třetím kvartálu znovu překonával rekordy. Pozemky meziročně zdražily dokonce o 21,9 %, ukázal HB Index, což je největší nárůst v desetileté historii indexu. Rekordní kvartální nárůst o 5 % si připsal také bytový segment. Vysokou poptávku dále posilují obavy z inflace. Ta lidi motivuje investovat volné prostředky do nemovitostí s cílem uchránit […]

Text: redakce hypoindex.cz

23. 11. 2021

Prodeje nových bytů v Praze jsou rekordní, rekordní je i nízká nabídka

Zájem o nové bydlení v metropoli překonal veškeré dosavadní rekordy. Během druhého čtvrtletí letošního roku se podle analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska Reality prodalo 2650 nových bytů, což je nejvíce v historii. Naopak počet nabízených jednotek se snížil na 3350. Jedná se o nejnižší počet za celou dobu sledování trhu.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

29. 07. 2021

Nemovitosti vnímá jako bezpečnou investici polovina Čechů

Foto: Shutterstock Téměř polovina Čechů (47,4 %) považuje nákup nemovitosti za bezpečnou investici, která přinese očekávaný výnos. Další pětina lidí (19,4 %), kteří by do nich investovali, je vnímá jako záložní variantu na důchod nebo pro jiné členy rodiny. Ovšem s tím, že jim taková nemovitost mezitím vydělává peníze díky pronájmu. Údaje vyplývají z průzkumu […]

Text: Milan Vodička

29. 04. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.