Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Za vysvědčení své dítě odmění 85 % rodičů, čtvrtina to dokonce dělá bez ohledu na výsledky

27.06.2016 12:06 Tisková zpráva:

V Česku má odměňování za vysvědčení největší tradici. Děti tu za známky obdarovávají rodiče i prarodiče. 39 % z nich přitom podmiňuje odměnu výbornými školními výsledky. Slováci jsou přísnější. Každý třetí rodič nedá dítěti za vysvědčení nic a 40 % odměnu váže na dobré známky. Poláci a Bulhaři si potrpí na klasifikaci ještě víc. Samé jedničky nebo vyznamenání jsou důvodem k odměně pro 45 % Poláků a dokonce pro 58 % Bulharů. „Z průzkumu také vyplývá, že nejsme zvyklí odměňovat děti za známky v průběhu roku, dělá to jen čtvrtina Čechů a podobné je to na Slovensku. Až polovina Poláků a Bulharů je naopak zvyklá motivovat děti dárky po celý školní rok,“ říká marketingová ředitelka PROFI CREDIT Dana Hakavcová.

Za vysvědčení utratíme v průměru 640 korun

Nejčastější odměnou za vysvědčení od rodičů je u nás společný zážitek, například návštěva cukrárny, kina nebo restaurace. Na druhém místě je finanční odměna a třetí příčku obsazují tradičně hračky. Prarodiče jsou k dětem shovívavější než rodiče. Vnoučata odměňují za snahu ve škole i v případě horších známek. Od babiček a dědečků děti nejčastěji dostávají peníze. „Češi sice své děti za vysvědčení odměňují nejčastěji, do odměny ale investují nejméně peněz, v průměru 640 korun. Slováci sáhnou do peněženky pro 750 korun, Poláky přijde závěr školního roku dokonce na dvojnásobek toho, co české rodiče,“ upozorňuje Dana Hakavcová z jedné z největších úvěrových společností. Zároveň ale dodává, že hodnotnější dárky jako kolo, mobilní telefon nebo počítač také nejsou výjimkou.

Peníze a dárky děti k lepším známkám nemotivují

61 % rodičů přiznává, že odměny za známky nemají na výsledky jejich dětí vůbec žádný vliv. K účinnosti odměn jsou skeptické také dvě třetiny slovenských rodičů. Téměř polovina Poláků a Bulharů se ale domnívá, že děti se pod vidinou odměny učí lépe. Většina malých Čechů si peníze za vysvědčení alespoň z části ušetří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *