Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Zájem o prověřování potenciálních nájemců roste. Každý šestý z nich má zkušenosti s exekucí

20.07.2017 12:07 Tisková zpráva:

Od května do června si pronajímatelé nechali prověřit o bezmála 14 % více osob než v předchozích měsících. Chtějí tak předejít tomu, že pronajmou svoji nemovitost neplatičům nebo těm, kdo by mohli jejich byt poškodit. Podle interních statistik služby IdeálníNájemce.cz počet lidí, kteří mají zkušenosti s exekucí dlouhodobě neklesá pod 15 %.

Nesolventní je každý dvacátý pátý

Také počty žadatelů o pronájem, kteří mají záznam v insolvenčním rejstříku, se pohybují ve stovkách. Jen v květnu i červnu byla odhalena 4 % nesolventních potenciálních nájemců. Jejich počet se v porovnání s loňským rokem zdvojnásobil.

Nejčastěji se zájemci o pronájem potýkají s finančními problémy, ať už v případě zmíněné exekuce či insolvence. V případě exekucí vzrostl meziročně počet prověřených osob s jednou či více exekucí dokonce až trojnásobně,“ říká Tomáš Brychta, provozovatel služby IdeálníNájemce.cz. Pokud si tak pronajímatelé nedají pozor a nevyberou své nájemce pečlivě, nepřinesou jim finance, ale spíše problémy v podobě neplaceného nájemného.

Rizikovým ukazatelem je v mnoha případech také přihlášení trvalého bydliště potenciálního nájemce na obecním úřadě. Činí tak převážně osoby, které se potýkají nejen s finančními problémy a jsou v dluzích, ale byl jim například zabaven jejich majetek. Týká se to každého sedmého prověřovaného nájemce (13 %). Velmi důležitým ukazatelem je i rejstřík hledaných osob Policie ČR. V rámci prověřování tak byla odhalena bezmála 2 % rizikových osob.

Důležitá je důsledná prevence

Začít pronajímat nemovitost se zdá být jako snadným přivýdělkem. Někdy však situaci komplikují nesolidní nájemci. Každý, kdo hledá ideálního nájemce, má však možnost nechat si žadatele pečlivě prověřit. Posloužit mu k tomu mohou veřejně dostupné zdroje, jako je Centrální evidence exekucí, Insolvenční rejstřík, Úřední deska soudních exekutorů, Policie ČR či rejstříky zdravotních pojišťoven. V současné době navíc existují na trhu společnosti, které tento časově náročný proces absolvují za pronajímatele. „Jednotlivé zájemce o pronájem prověřujeme podle jména, zadané adresy a data narození celkem v pěti rejstřících a seznamech. Zjišťujeme například, zda se daná osoba nepotýká s dluhy, není evidována jako hledaná nebo s ní není vedeno insolvenční řízení,“ popisuje Tomáš Brychta.

Tisková zpráva: IdeálníNájemce.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *