EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

07. 04. 2020

0 komentářů

Zařiďte si byt tak, aby přežil více nájemníků a vydržel vám dlouhá léta

 

Pronajímáte-li byt, myslete na to, že zde velmi často platí pořekadlo „z cizího krev neteče“. Jinými slovy, byt, který dáte do pronájmu bude pravděpodobně trpět o něco více, než kdybyste v něm bydleli sami. Je proto vhodné volit takové povrchy a vybavení, které budou výrazně odolnější vůči jejich užívání. Zařiďte ho tak, aby vydržel období pronájmů bez větších karambolů a vy se tak vyhnuli předčasným opravám či rekonstrukcím. Byt ale může zároveň být vizuálně atraktivní, aby se v něm nájemníkům líbilo. 


Začnete od podlahy
Pokud je to jen trochu možné a vy můžete ovlivnit zcela základní vybavení, zaměřte se na podlahu. Přestože je stále nejvyhledávanějším materiálem v interiéru dřevo, v případě nájemního bytu se spíše doporučuje materiál umělý. Vzhledem k tomu, že vývoj a vznik stále nových a nových řešení přináší příjemné, odlehčené, mnohdy i ekologičtější výrobky, nebojte se do nich investovat. Dekor dřeva tak objevíte například na linoleu, ale i materiálech, jako je laminát nebo vinyl. Podlaha v obývacím pokoji nebo například pracovně či ložnici by pak měla být v neutrálních barvách.
Podlaha v koupelně by měla být z důvodu vystavení zvýšené vlhkosti výrazně odolnější. Zároveň myslete na to, aby nebyla kluzká a aby se dobře udržovala a měla minimum přerušení či spojů. Vhodnými materiály jsou keramická dlažba, litá podlaha nebo vinyl. Naopak se vyhněte dřevu nebo laminátu.
Bílé stěny
„Bílá je stále tou nejvíce nadčasovou barvou, kterou můžete v bytě zvolit. A to zejména v případě, že ho plánujete pronajímat. Pokud zvolíte nekvalitní barvu, špatný výběr se může projevit poměrně brzy. Ideální bělost barvy je 93 %, ale také vše záleží na tom, jak je byt situován. Ale pozor nenechte se zlákat vidinou světlejšího interiéru. Extrémní bílá může vypadat hezky, ale dokonce podle některých lékařů není přirozená pro lidské oko. Některé svítivé barvy mají tendenci rychle vyblednout a potom vypadají zašle,“ říká na úvod Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky.
Kvalitní barvu stačí natřít dvakrát. Základem je však správně provedená penetrace, anebo před začátkem malování starou barvu ze zdí seškrábat. To se doporučuje zejména v případě, že se v bytě dříve kouřilo nebo se jedná o starší nemovitost a na zdi je několik vrstev barvy, která může odpadávat.
Do šaten, předsíní nebo úzkých chodeb se pak doporučuje aplikovat barvu otěruvzdornou. Omyvatelná barva je pak vhodná zejména v případě, že v bytě budou bydlet děti nebo domácí zvířata.
 
Nadčasová koupelna
Cíl koupelny je jasný – být nadčasová. Zapomeňte na barevné kachličky s obrázky a raději do bytu k pronájmu volte obklady a dlažbu v základních a světlých odstínech, které spíše prostor opticky zvětší. Vzhledem k tomu, že se vodovodní baterie a případně sprchová hlavice dá vyměnit velmi snadno, je spíše na majiteli bytu, do jaké investice se pustí.
Kuchyň, kde se dá fungovat
Kuchyňský kout je místem, který bývá velmi namáhavý a využívaný. Je vystaven mechanické zátěži, změnám teplot a vlhkosti. Každodenní otevírání a zavírání dvířek, manipulace s nádobím, používání pracovní desky či výsuvů, to vše nábytek namáhá, musí být proto z kvalitních materiálů a v perfektním provedení. Výhodu je možnost koupě korpusu kuchyňské linky a následná výměna jednotlivých dílů v případě, že dojde k poškození. „Je však potřeba myslet na to, aby byl korpus vyroben formou lepení (lepený kolíkovaný spoj), který zajišťuje pevnost a životnost jednotlivých dílů,“ dodává Meyer z Bezrealitky.
Ať už bude byt vybavení pro účely pronájmu, dbejte na logické uspořádání skříněk a šuplíků.
Estetické úpravy nemovitosti
Kvalitní a funkční materiál bytu jsou základem, že vám nemovitost vydrží a zdárně přečká nejednoho nájemníka. Dalším krokem je estetická příprava, která potenciální zájemce zaujme. Tomuto tématu je rozsáhne věnuje přímo například blog portálu Bezrealitky. Více informací čtěte zde.
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Inflační doložka v nájemní smlouvě

Inflační doložka v nájemní smlouvě: Jak na ni?

Do smluvních vztahů – nájem bytu nevyjímaje – se po letech opět vrací inflační doložky. Podle dat Českého statistického úřadu totiž vzrostly spotřebitelské ceny v letošním červnu meziročně o 17,2 %. Jak inflační doložku do nájemní smlouvy zakotvit a jak postupovat, pokud s ní nájemce nesouhlasí?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

25. 07. 2022

Zájem o pronájmy je nejvyšší za 10 let. Snů o vlastním bydlení se ale lidé nevzdávají

Snížení cen nemovitostí v dohledné době nelze očekávat. Důvodem je zdražování stavebního materiálu, energií a nedostatek pracovní síly, která se promítá do růstu mzdových nákladů. Celkové stavební náklady výrazně vzrostly a jejich pokles s největší pravděpodobností do konce roku nenastane. Nejpravděpodobnějším scénářem je jejich stabilizace na současné úrovni.

Text: František Veselý

16. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.