Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Změny klimatu mění i stavebnictví. Stoupá obliba zelených střech a systémů na dešťovku

03.10.2019 12:10 Tisková zpráva:

3. října 2019, Praha, Kroměříž – Extrémnější počasí panující v posledních letech se projevuje také ve stavebnictví. Kromě lepšího zateplení a staveb domů v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu lidé ve větší míře poptávají zelené střechy, stínicí systémy a technologie pro zachytávání dešťové vody. S financováním nových technologií navíc pomáhají dotace. Například průměrná vyplacená výše příspěvku na zelenou střechu v rámci programu Nová zelená úsporám letos činí 50 000 Kč.

V posledních letech Česko trápí vyšší teploty. Například podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu byla letos v červnu v tuzemsku průměrná teplota o téměř 5 °C vyšší oproti dlouhodobému normálu. Nezvykle teplé byly i jarní měsíce. Dlouhodobým problémem je rovněž sucho. Ačkoli nedávné deště množství vody v půdě zvětšily, podle odborného portálu Intersucho.cz hrozí sucho téměř na čtvrtině území České republiky a stále u nás najdeme oblasti, kde je nedostatek vody kritický.

Nedostatek vody je podle výzkumu Ministerstva životního prostředí jedním z hlavních environmentálních problémů, které občany České republiky trápí a vyžaduje aktivní opatření. „Sucho je jedním z důsledků klimatické změny, která Českou republiku kvůli naší geografické poloze postihuje výrazněji než okolní státy. Abychom naše občany ochránili před dopady změn klimatu, které se projevují především extrémními výkyvy počasí i teplot, musíme se jim umět přizpůsobit. Zajistit musíme nejen přístup občanů k pitné vodě, ale i úpravu našeho hospodaření v krajině,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Řešení: zelené střechy

Na klimatické změny reaguje také stavebnictví, kde se stále častěji uplatňují technologie šetrné k životnímu prostředí. Kromě energetických úspor jde hlavně o zelené střechy, které výrazně napomáhají zadržovat vodu a zamezují lokálnímu přehřívání v okolí staveb. „Letos poprvé registrujeme větší poptávku a více realizovaných zelených střech, a to napříč všemi regiony, kde stavíme,“ popisuje tento trend Ondřej Wachal z kroměřížské stavební firmy Wachal. „Jedná se nejspíš o reakci na sucho a horko v posledních letech. Předpokládám, že zájem o zelené střechy poroste a u některých staveb se dokonce stanou povinnou výbavou,“ doplňuje Wachal.

Problémem při realizaci zelených střech může být vyšší cena takového řešení, a to i přes to, že podle Ondřeje Wachala není cenový rozdíl mezi kvalitní běžnou střechou a střechou zelenou tak zásadní. Je to dáno také tím, že výrobci stavebních materiálů nabízejí pro tento druh střech ucelené technologické systémy včetně všech podkladových a vegetačních vrstev. To ve výsledku stavbu zelené střechy výrazně zjednodušuje a zrychluje.

S financováním zelených střech pomáhají dotace

S financováním dražší zelené střechy navíc pomáhají také státní dotace. Drobní stavebníci mohou na zelenou střechu dostat státní příspěvek z programu Nová zelená úsporám. „Doposud v rámci Nové zelené úsporám evidujeme 189 žádostí o dotaci na výstavbu zelených střech. Průměrná výše příspěvku na tyto realizace se pohybuje okolo 50 tisíc korun,“ sděluje podrobnosti Lucie Früblingová, tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí ČR, který má rozdělování těchto dotací na starosti.

Ke státu se navíc v podpoře zelených střech začínají přidávat i některá města. Příkladem je třeba Brno, které na ně soukromým i firemním žadatelům vyplácí od léta příspěvek. I tak by ale podle některých organizací mohla být podpora těchto technologií vyšší. „Domnívám se, že města a obce by výstavbu zelených střech na svém území měly podporovat více. Například rakouský Linec už v 80. letech přijal nařízení, že všechny ploché střechy nových budov musejí být povinně ozeleněny. Dovedu si představit, že by takové nařízení platilo i v České republice,“ vysvětluje Jitka Dostálová ze Svazu zakládání a údržby zeleně.

Táhne i stínění a systémy pro využití dešťové vody

Nejde ale jen o zelené střechy. Stále více majitelů rodinných domů si pořizuje retenční nádrže a další technologie pro uchování a využívání dešťové vody. I na ty je možné získat státní dotaci v programu Dešťovka. Roste také zájem o různé pergoly a stínicí techniku – ať už běžnou, nebo automatizovanou a zapojenou do systémů chytrých domácností. „Lidé u rodinných domů stále více požadují též nějaký systém stínění. Nelze ale jednoznačně říci, že by to bylo kvůli letním horkům v posledních letech. Viděl bych za tím spíš touhu po větším pohodlí v domě,“ uzavírá Ondřej Wachal.

Tisková zpráva VW Wachal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *